Badania kleszczy w kierunku chorób

Lato to czas, w którym wiele osób spędza znaczną część czasu na łonie natury. Lubimy piesze wycieczki do lasu, spacery w parku lub pikniki na łąkach. Sprawia nam to czystą przyjemność, a także zapewnia ogromny relaks. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że poza przyjemnościami podczas takiego spaceru, czy wycieczki możemy być narażeni na różnego rodzaju niebezpieczeństwa. Jednym z największych niebezpieczeństw jest ukąszenie przez kleszcza. Może ono zakończyć się zakażeniem boreliozą.

Czy warto wykonywać badania kleszczy?

zalecane badanie kleszczyKleszcze to niewielkie stawonogi, które żywią się ludzką krwią. W związku z tym mają z nią bezpośredni kontakt, co pozwala na zakażenie nas. Jeśli więc padniemy ofiarą kleszcza to dobrze jest zdawać sobie sprawę z tego, z czym wiązać się może takie ukąszenie. Kleszcze są nosicielami bakterii, dokładnie krętków z rodzaju Borrelia, które wywołują niebezpieczną dla naszego zdrowia chorobę, a mianowicie boreliozę. Nic więc dziwnego, że  nikomu nie sprawia przyjemności ukąszenie przez tego pasożyta. Jeśli jednak już dojdzie do takiego ukąszenia to musimy zdawać sobie sprawę z tego, że objawy boreliozy nie zawsze pojawiają się od razu, a jeśli już się pojawiają to często mylone są z innymi chorobami, na przykład grypą. W wyniku tego nie rozpoczynamy odpowiedniego leczenia, co może być naprawdę niebezpieczne. Czy jesteśmy więc w stanie stwierdzić, czy kleszcz, który nas ukąsił mógł nas zakazić boreliozą? Okazuje się, że tak. Wystarczy jedynie wykonać zalecane badanie kleszczy, o którym w ostatnim czasie mówi się naprawdę wiele. Takie badanie nie jest kosztowne. Niewielka kwota wystarczy, aby uzyskać pewność, co do tego, czy kleszcz był nosicielem bakterii. Takie badanie wykonywane jest przez kilkanaście laboratoriów w całej Polsce. Laboratoria te posiadają specjalny sprzęt, dzięki któremu możemy z wysokim prawdopodobieństwem określić, czy istnieje szansa na zakażenie nas boreliozą. Aby znaleźć takie laboratorium najlepiej jest skorzystać z przeglądarki internetowej. Wystarczy w wyszukiwarkę wpisać odpowiednie hasło.

Przekieruje ona nas na stronę laboratoriów, które wykonują takie badanie. Następnie usuwamy kleszcza i umieszczamy go w specjalnym pojemniku dostępnym w danym laboratorium lub w aptece. Pojemnik ten musi być jałowy, aby badanie było wiarygodne. Na wyniki nie czekamy długo, w związku z czym wiele osób z wielką chęcią je wykonuje. Warto wiedzieć, że tak wykonane badanie jest honorowane przez wszystkie placówki zdrowia, a lekarze na ich podstawie decydują się na dalsze leczenie i diagnostykę.