Bramki sterowane kartami magnetycznymi

Samoobsługowe siłownie coraz częściej wpisują się w krajobraz dużych miast w Polsce. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ siłownia może pracować cały rok, niezależnie czy jest to gwiazda, sylwester, Wielkanoc czy zwykły dzień. Jeszcze do niedawna, aby takie miejsca były otwarte, musiał być chociaż jeden pracownik, a nikt nie lubi pracować w święta, gdy jego rodzina spędza wspólnie czas przy stole. Rozwijająca się technologia umożliwia otwarcie siłowni bez potrzeby zatrudniania pracowników spędzających tam czas od otwarcia do zamknięcia.

Zasada działania bramek obrotowych

bramka obrotowaObecnie jedynym rozwiązaniem umożliwiającym pozostawienie recepcji pustej jest montaż bramek obrotowych. Bramka obrotowa skonstruowana jest z odpornego na uszkodzenia mechaniczne aluminium. Dzięki temu jest bardzo lekka, ale jej odporność na uszkodzenia mechaniczne stoi nadal na bardzo wysokim poziomie, nie ma możliwości, aby ktoś się dostał do środka, wyłamując taką bramkę. Wyróżniamy trzy rodzaje bramek obrotowych. Najbardziej popularnym z nich są bramki obrotowe trójramienne. Ramiona bramek obracają się o sto dwadzieścia stopni, umożliwiając przejście. Wprawiane w ruch są za pomocą elektrycznego silnika krokowego. Tak zwanym kluczem do takich bramek są karty magnetyczne, które po przyłożeniu wysyłają sygnał najpierw do komputera, a następnie do silnika w bramce, która zostaje prawie natychmiastowo otwarta. Bramka połączona jest w bezpośredni sposób połączona z głównym komputerem, gdzie zainstalowany jest system, który posiada w swojej bazie kody wszystkich kart kompatybilnych z daną bramką. W przypadku siłowni system wyposażony jest w funkcję wyłapującą czy za daną kartę została uiszczona opłata, w przypadku gdy abonament dobiegł końca, karta nie otworzy bramki. Często zdarza się tak, że karta sterująca bramką posiada imienne przypisanie do użytkownika, co uniemożliwia kilku osobom na korzystanie z jednej karty.

Takie bramki mają bardzo szerokie zastosowanie, używane są od wielu lat na basenach, lotniskach i wielu innych miejscach. Podobne systemy instalowane są w wielu biurach, dzięki temu pracodawca ma większą kontrolę nad swoimi pracownikami. Dzięki kilku kliknięciom może sprawdzić, czy ktoś się spóźnił do pracy lub, czy wyszedł za późno. Taki system jest dość tani, ponieważ zestaw dwóch bramek i systemu komputerowego to koszt około trzech tysięcy złotych. Za tę kwotę zyskujemy mnóstwo nowych możliwości. W przypadku siłowni bramki zwracają się w ciągu trzech miesięcy dzięki temu, że może być ona otwarta dzięki temu dwadzieścia cztery godzinny na dobę.