Zarówno do zasilania placów budowy, różnych budynków przemysłowych czy użyteczności publicznej, jak i na imprezach masowych wykorzystywane są rozdzielnice budowlane. Występują one na rynku w kilku konfiguracjach. Popularne rozdzielnice RB mają za zadanie dostarczanie energii elektrycznej, jak również zabezpieczanie instalacji przed występowaniem ewentualnych zwarć czy przeciążeń. Możliwe jest jednak wykorzystywanie ich także w celach działań pomiarowych, poprzez użycie zamontowanych w nich liczników.
Dobór opłacalnej rozdzielnicy budowlanej
Aby wszelkie zastosowania rozdzielnicy były wykonalne, konieczne jest dobranie w odpowiedni sposób rozdzielnicy do indywidualnych wymagań. W tym celu pomocne może być przeanalizowanie kilku najważniejszych cech. Parametrem, który ma największe znaczenie będzie liczba gniazd. Im jest ich więcej, tym większe możliwości ma takie urządzenie. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na rynku dostępnych jest kilka rodzajów gniazd, które standardowo miedzy sobą różnią się amperażem, jak i obsługiwanym napięciem. Wyróżnia się więc modele jednofazowe, trójfazowe, gniazda ze stykami ochronnymi, jak również modele 16A, 32A, 63A oraz 125A. Dobór odpowiedniej konfiguracji gniazd w rozdzielnicy pozwala na dostosowanie jej możliwości do zapotrzebowania na energię elektryczną. Dobrym zakupem będzie opłacalna rozdzielnica budowlana pce. Oprócz rodzajów gniazd duże znaczenie może mieć także sposób ich montowania. Dostępne są zarówno rozdzielnice z gniazdami znajdującymi się wewnątrz obudowy, jak i na zewnątrz. Pierwsze rozwiązanie zapewnia o wiele wyższy poziom bezpieczeństwa. Dodatkowo lokalizacja gniazd może dotyczyć frontu, lewej strony, prawej strony, bądź powierzchni pod nią. Sposób montażu będzie uzależniony od sposobu, a także miejsca wykorzystywania rozdzielnic. Modele budowlane stacjonarne są montowane na stało. Należy jednak pamiętać, iż obecnie występują dwa rodzaje produktów stacjonarnych, w tym rozdzielnice ścienne o niewielkich rozmiarach, jak i modele budowlane z fundamentem.
Oprócz rozdzielnic budowlanych stacjonarnych, na rynku dostępne są także modele rozdzielnic budowlanych przenośnych. W tym wypadku także można mówić o dwóch rodzajach urządzeń, w tym niewielkie, kilkugniazdowe rozdzielnice z uchwytami z tworzywa sztucznego i podłączane do sieci elektrycznej przy pomocy kabli. Drugi rodzaj to modele ze specjalnym, wykonanym z metalu stojakiem. Rozmiary takich rozdzielnic są często spore, najczęściej są także używane na placach budowy, ze względu na znaczne możliwości działania.