Charakterystyka i najważniejsze cechy poliolefin

 

Olefiny to rodzina związków organicznych, które w swej budowie posiadają nienasycone wiązania podwójne. Podstawowym atomem je budujące jest atom węgla oraz wodoru. To właśnie pomiędzy atomami węgla występuje co najmniej jedno wiązanie podwójne. Są to związki chemiczne, które mogą mieć w swojej strukturze obecne zarówno części cykliczne jaki i łańcuch proste. Wiązanie nienasycone powoduje, że związki te chętnie ulegają reakcjom polimeryzacji, w wyniku których powstają polimery. 

Najważniejsze zastosowanie poliolefin

folie poliolefinowePolimery są szeroko stosowanymi surowcami chemicznymi. Są wykorzystywane w przemyśle, w gospodarstwach domowych oraz nawet jako dodatek do ubrań. Poliolefiny bardzo często stosowane są w produkcji folii. Folie poliolefinowe mają kilka cech, które sprawiają, że są one cenione przez wielu producentów. Są one materiałem zupełnie bezwonnym i bezsmakowym, co sprawia, że chętnie wykorzystywane są jako materiał służący do opakowywania żywności. Co więcej jest to materiał całkowicie bezbarwny, co dodatkowo obok chronienia walorów smakowych artykułów spożywczych pozwala także pięknie je zaprezentować. Z tego też powodu folie poliolefinowe stosowane są między innymi do pakowania ciast. Folie poliolefinowe zaliczane są do folii termokurczliwych wielowarstwowych. Dzięki temu jest materiałem bardzo odpornym na działanie czynników mechanicznych. Z tego też względu stosowana jest do pakowania różnego rodzaju przedmiotów na przykład podczas ich transportu, aby zwiększyć bezpieczeństwo przewożonych materiałów. Producenci często sięgają po folie poliolefinową, ponieważ jest bardzo wydajna przy równocześnie bardzo dużej swojej wytrzymałości. To z kolei pozwala zmniejszyć koszty zabezpieczenia produkowanych przez nich towarów. Dodatkowo jest ona nieprzepuszczalna dla wody, co również jest jej dużym atutem. Folie poliolefinowe to materiały, które nadają się do wykorzystania do pakowania zarówno ręcznego jak i przy wykorzystaniu maszyn pakujących. Jej niewątpliwą zaletą jest także jej krótki czas zgrzewania, co sprawia, że szybko się obkurcza.

Folia poliolefionowa to bardzo dobra alternatywa dla standardowej folii PVC. Dodatkowo folia poliolefinowa jest materiałem bezpiecznym dla środowiska. Jest ona przyjazna środowisku, ponieważ może zostać ona w całości poddana recyklingowi. Jej procesowi zgrzewania nie towarzyszy powstawanie żadnych niebezpiecznych związków, które byłyby szkodliwe dla środowiska czy zdrowia oraz życia człowieka. Folie poliolefinowe posiadają zatem szereg zalet, za które są cenione i wykorzystywane jako materiał do pakowania wielu artykułów.