Ciekawa pasja – makrama

Wszystko co można zwać boho stylem jest obecnie niezwykle trendy. Sama złapałam się na tym, że do niedawna pewnie kręciłabym nosem na widok wiszących kwietników wyplatanych ze sznurków czy na myśl o serwetkach, plecionych narzutach etc. Do niedawna spuścizna po epoce PRL, dziś ozdoba boho stylu. Wniosek: moda lubi powracać i na dodatek zarażać ulicę prawie, że kropelkową metodą.

Czy makramy to modna dekoracja?

odpowiedni sznurek do makramyTrzeba przyznać, że ów sztuka przetrwała do dziś wprost ze starożytnych czasów. Ozdabiała królewskie szaty i sypialniane komnaty. Dziś powraca do łask ze zdwojoną siłą, za sprawą wspomnianego boho stylu. Modne stają się wiszące na ścianach makramy, narzuty na łóżko, romantyczne baldachimy nad sypialnianym łożem. Ale nie tylko, makramy zagościły również w modzie. Tu ujawniają się w oryginalnej, etno biżuterii, ale też jako sukienki zdobione makramą, wykonane z ładnie pracujących na ciele sznurków albo też torebki czy plecaki ozdobione ów makramą. Istota tej sztuki to odpowiedni sznurek do makramy, konieczność poznania podstawowych trików i węzłów, no i oczywiście chęć, cierpliwość, zdolności manualne i wyobraźnia. Jest to też świetny sposób na relaks i wyrażenie siebie, odstresowanie i wyciszenie wewnętrzne. Prace wymagają skupienia, ale efekt widoczny bardzo szybko cieszy i mobilizuje do dalszego tworzenia. Wystarczy zakupić odpowiedni sznurek do makramy, polecam skręcany bawełniany, najlepiej bez dodatku poliestrowych elementów. Kolory sznurków – w sklepach  internetowych – też widzę, że są rozmaite – do wyboru do koloru. Można więc tworzyć rozmaite hand made makramy, na początek te prostsze – jak chociażby zawieszki dekoracyjne na ścianę, a z czasem można pokusić się o trudniejsze motywy, gabarytowe firany do okna, narzuty czy boho spódnice z frędzlami. W makramach liczy się praca wyłącznie naszych własnych dłoni, tu nie używa się żadnych drutów, szydełka czy innych narzędzi. Nauka rozpoczyna się od poznania około 4 podstawowych węzłów, a kolejne supły przychodzą już z czasem ćwiczeń i nabywania wprawy.

Na początek – tak jak wspomniałam powyżej – polecam bawełniane sznurki do makramy – około 5mm szerokości. Rulon takiego sznurka, długości 100 metrów to koszt około 40-50 zł w sklepie internetowym. W świecie wirtualnych, internetowych sklepów z nabyciem ów sznurka, w wielu kolorach, nie będzie absolutnie żadnego problemu.Pamiętajmy też o świetnym antystresowym atucie robótek związanych z artystyczną makramą. Boho i etno styl obecnie totalnie królują.