Co warto zobaczyć w ojcowskim parku narodowym?

Polska to kraj, który kryje wiele mniej lub bardziej znanych miejsc bezapelacyjnie zachwycających swoją bioróżnorodnością. Na mapie parków narodowych znajdujemy jeden, znajdujący się prawie w centralnej części kraju – Ojcowski Park Narodowy. Ten uroczy dziewiczy teren znajduje się w małopolsce. Zanim zdecydujemy się wybrać do Ojcowa, warto zorientować się co zobaczyć i w jakie miejsca się wybrać aby wyjazd był w stu procentach udany.

Atrakcje Ojcowskiego Parku Narodowego

atrakcje turystyczne ojcowski park narodowyOjcowski Park Narodowy położony jest bardzo blisko Krakowa, dlatego najczęściej odwiedzany jest właśnie przez jego mieszkańców. Ukształtowanie skalne terenu pochodzi z epoki jury, stąd też słynne jurajskie skałki, które jesienną porą prezentują się niezwykle urokliwie. Najsławniejszą tego typu skałką jest bez wątpienia Maczuga Herkulesa. Natomiast inną jest Brama Krakowska. Istnieje opowieść, że w dniu w którym owa brama się zamknie nastąpi koniec świata. Teren Ojcowskiego Parku Narodowego to niezliczone jaskinie, z których dwie są powszechnie dostępne dla turystów. Ogólnie obliczona liczba wszystkich jaskiń, to ponad 700 różnej wielkości tworów skalnych w wapiennych szczelinach Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcje turystyczne ojcowski park narodowy to właśnie najbardziej znane jaskinie w Polsce. Jedną z jaskini dostępnych dla turystów jest Jaskinia Ciemna, do której prowadzi szlak zielony, natomiast wejście znajduje się na zboczu Doliny Prądnika. Sama jaskinia ma długość 230 metrów i według badań archeologicznych, kiedyś zamieszkiwali ją Neandertalczycy. Na pewno największym atutem tej jaskini jest jej położenie, gdyż ze zbocza Doliny Prądnika roztacza się przepiękny widok na dolinę. Takie położenie zapewniało świetne miejsce obserwacyjne dla myśliwych polujących na zwierzynę. W jaskini można znaleźć ekspozycję przedstawiającą neandertalską rodzinę. Drugą jaskinią jest Jaskinia Łokietka zlokalizowana na Chełmowej Górze, zaliczana jest do najdłuższych jaskiń na terenie całego parku. Jaskinia składa się z kilku sal i korytarzy o łącznej długości 320 metrów. 

Według ludowych opowiadań była ona schronieniem dla przyszłego króla Polski Władysława Łokietka, stąd też jej nazwa. Warto zatem wybrać się na szlak do Ojcowskiego Parku narodowego i zobaczyć te atrakcje turystyczne aby poznać w niewielkim aspekcie historię tych terenów. Atrakcje turystyczne w parku to znamiona historii, które nigdy nie przestaną zadziwiać nawet najbardziej doświadczonych turystów spragnionych wrażeń i nowych doznań.