Co zrobić, aby zostać ogrodnikiem?

Ogrodnictwo jest częścią gospodarki, która nie jest młoda, ale nowoczesne trendy i potrzeby ludzkie sprawiają, że jest to zawód popularny i opłacalny. Rośliny zawsze będą umilały życie ludziom, a relaks w ogródkach przydomowych zawsze sprawi, że człowiek będzie wypoczęty. Trzeba tylko umieć pielęgnować ogród, a to jest ciężka praca. Jedno jest pewne, zawód ogrodnika jest zawodem z pasją, zawodem pożytecznym, na którym da się zarobić. Ale trzeba mieć do tego odpowiednie predyspozycje.

Predyspozycje i cechy ogrodnika

ogrodnictwo w ŻołędowieAżeby być ogrodnikiem należy mieć pewną wytrzymałość i być sprawnym fizycznie. Ta praca wymaga ogromnego ruchu, trzeba dźwigać, schylać się, klęczeć, dlatego też jakiekolwiek problemy z kręgosłupem czy stawami będą przeszkodą w wykonywaniu tego zawodu. Dostępne są kwalifikacje ogrodnicze, warto więc wyszukać pobliskich kursów, szkoleń czy szkół policealnych oferujących edukację w pełnym lub niepełnym wymiarze godzin.  Praktyki zawodowe są również świetnym sposobem na rozpoczęcie nauki, boi nic nie uczy tak dobrze, jak praktyka. Należy więc cechować się pracowitością i determinacją. Chęć do nauki teoretycznej też jest tutaj dobrą cechą. Jak już wspomniano, ogrodnictwo to praca z pasją, dlatego pracownika tego tupu powinna cechować kreatywność i pasja wymyślania różnych wzorów. Przykładem dobrej firmy jest ogrodnictwo w Żołędowie, gdzie pracuje zespół artystów, którzy są specjalistami w projektowaniu krajobrazów. Ogrodnik musi wyróżniać się cierpliwością, szczególnie gdy będzie zajmować się drobiazgowymi pracami. Prace te wymagają niekiedy wytężenia wzroku, dlatego trzeba dbać o oczy. Szczególnie ważne jest to, jeśli chce się pracować w laboratorium ogrodniczym, na przykład przy rozmnażaniu roślin metodą in vitro. Wymaga to zdolności manualnych i precyzji. Warto być przygotowanym na to, że ręce będą ciągle brudne, ale dla ogrodnika, który będzie wykonywał swoją pracę z sercem, nie będzie stanowiło to żadnego problemu.

Umiejętność zapamiętywania łacińskich nazw roślin będzie ważną cechą podczas edukacji. Jest to trudne zadanie, ale niezwykle kształcące. DO zadań ogrodnika będzie należało przycinanie żywopłotów, uprawianie roślin różnego rodzaju, pielenie, przesadzanie roślin przy użyciu wszystkich różnych narzędzi i maszyn, takich jak kosiarki czy glebogryzarki. Ogrodnictwo to także usuwanie odpadów ogrodowych i jak bezpieczne używanie środków chemicznych. To dbanie o drzewa, krzewy, trawniki i sposoby ich pielęgnacji. Ten zawód może przynieść ogromną satysfakcję.