Czy kamienne urny są popularne?

Śmierć dotyczy każdej istoty i jest ona związana z pogrzebem, a także wszystkimi przygotowaniami do dnia ostatniego pożegnania. Ważne jest jednak, żeby po zmarłym został jakiś ślad, czyli kamień upamiętniający. Niezależnie jednak, czy będzie to nagrobek czy urna, to liczy się możliwość odwiedzenia miejsca wiecznego spoczynku bliskiej osoby. 

Czy wybór urny jest ważny? 

kamienne urny w katowicachWarto zacząć od tego, że kremacja była stosowana w naprawdę wielu cywilizacjach, a obecnie jest coraz popularniejsza. Jest tak, ponieważ na cmentarzach brakuje miejsca i tak naprawdę za jakiś czas w ogóle ciężko będzie zmarłego pochować w trumnie, a potem zakopać pod ziemią. Nie byłoby to takim problemem, gdyby istniało więcej powierzchni, które można oddać pod rozbudowę cmentarza, ale takich obszarów także ubywa. Poza tym kremacja jest kojarzona z godnym, dumnym pogrzebem, który tak naprawdę nie jest tak bardzo różny od tradycyjnego pogrzebu. Dom pogrzebowy musi odpowiednio przygotować nieboszczyka, czyli umyć ciało, ubrać je i skrupulatnie wystylizować. Zmarły jest umieszczany w trumnie, jak ma to miejsce podczas tradycyjnego pogrzebu, jednakże trumna do kremacji powinna być ekologiczna, a to znaczy tylko tyle, że drewno nie może być pokryte żadnymi substancjami ani wyposażone w ozdoby z tworzyw sztucznych. Zabrania się rodzinie wkładania do trumny rzeczy zmarłego – w niektórych przypadkach bliscy decydują się pogrzebać rzecz, z którą zmarły się nie rozstawał razem z nim. Po spaleniu zwłoki są przenoszone do urny. Jest wiele rodzajów waz, ale najczęściej wybierane są kamienne urny w Katowicach. Takie urny są najczęściej wykonywane z granitu lub marmuru. Cieszą się nie tylko eleganckim wyglądem i nietuzinkową kolorystyką, a także są odporne na zarysowania. Przy tym są jednymi z najdroższych urn z wszystkich dostępnych. Urny metalowe mają natomiast stosunkowo niską cenę i są niezwykle wytrzymałe. Popularnym wyborem są także urny ceramiczne – mogą one przyjmować najróżniejsze kształty i są dość niewrażliwe na warunki zewnętrzne. Przed zakupem urny należy się jednak zastanowić nad tym, czy na wazie mają znajdować się symbole wiary czy też nie, a może ozdoby i metalowe ornamenty. Istnieje również możliwość, żeby całkowicie spersonalizować urnę i dopasować jej kształt, a także wygląd do upodobań rodziny zmarłego. 

Wybór urny jest ważny szczególnie dla krewnych nieboszczyka. Waza powinna być nie tylko elegancka, ale jak najbardziej pasować do całej uroczystości. Jeśli zmarły nie był wierzący, warto zastanowić się nad tym, czy warto wybierać model, który eksponuje symbole religijne – wszystko jest jednak zależne od preferencji rodziny.