Dieta psich przodków

Powszechnie wiadomym jest, że pies domowy pochodzi od wilka. Chociaż, patrząc na niektóre rasy takie jak Shih-tzu, maltańczyk czy mops ciężko w to uwierzyć, musimy przyjąć, że tak jest. Pies jest zwierzęciem mięsożernym, obojętnie jak uroczo by nie wyglądał, nie wolno nam o tym zapominać. Z tego też powodu podstawowym składnikiem niemal każdej psiej karmy jest mięso.

Fenomen diety BARF

dobra dieta barf dla psaW ostatnich latach częstym w dyskusjach tematem jest ekologia i żywienie. Również w kategorii psiej to częsty temat. Pojawiła nam się dieta BARF, która jest mądrym i dobrym wyborem dla naszego pupila. Czym jest BARF? Rozwinięcia akronimu są dwa: Biologically Approved Raw Food lub Bones And Raw Food. Jej fenomen polega na skomponowaniu biologicznie odpowiednich dla psa naturalnych składników. Oparta jest na surowym mięsie i kościach oraz warzywach, nabiale i suplementacji witaminowej. Dobra dieta BARF dla psa powinna być odpowiednio zbilansowana, podstawą jest mięso, które powinno zawierać około 70% całego posiłku, jednak nie należy podawać jedynie jednego rodzaju mięsa, a zainwestować w różne. Najwięcej nienasyconych kwasów tłuszczowych zawiera mięso drobiowe, kości drobiowe są miękkie i łatwe do pogryzienia i przyswojenia przez psa, jednak mogą powodować zaparcia i mocne wysuszenie kału jeśli nie będą odpowiednio dawkowane. Jako uzupełnienie diety BARF powinniśmy podawać psu warzywa(około 15%) i owoce(około 5%), jednak z wykluczeniem kapusty, cebuli i winogron, które nie są trawione przez psa i mogą powodować u niego poważne problemy zdrowotne. Dietę należy dopełnić produktami nabiałowymi, jajkami oraz olejem, na przykład rybim lub roślinnym. Stanowić to powinno od 5% do 10% całej diety. Dieta BARF dla psa jest o tyle problematyczna, o ile jeśli ktoś się przyzwyczaił, że wystarczy nasypać karmy lub podać pokarm z puszki, nie jest to tutaj takie proste. Produkty, choć surowe powinny być odpowiednio dla psa przygotowane. Warzywa trzeba rozdrobnić a mięso poporcjować. Posiłek musi być przemyślany, aby nie zrobić psy krzywdy. Jest to też o wiele bardziej kosztowna dieta, jednak mamy tutaj pewność, że nie zawiera konserwantów i jest zdrowa dla naszego psa.

Jeśli zależy nam na odpowiednio zbilansowanej naturalnej diecie dla naszego pupila, a nie mamy odpowiedniej ilości czasu, by się tym zająć, można w sieci rozejrzeć się za firmami, które oferują gotowe porcje posiłków diety BARF. Pokarm będzie zamrożony, więc po odmrożeniu wystarczy go podać psu, co zaoszczędzi nam wiele czasu, a nasz pupil z pewnością będzie zadowolony.