Dlaczego warto zainwestować w prezenty dla pracowników?

Kiedy udało mi się zarejestrować w urzędzie pierwszą działalność gospodarczą, byłem niezwykle szczęśliwy. Mimo że moja firma składała się tylko z dwóch osób, czułem, że jest to niezwykle ważny krok dla dalszej kariery. Przez wiele miesięcy bardzo ciężko pracowałem na to, aby zdobyć zaufanie wśród klientów. Na początku nie było łatwo, ale z czasem zyskiwałem coraz bardziej pochlebne opinie, a dotychczasowi klienci polecali mnie swoim znajomym. Dzięki temu mogłem stopniowo powiększać zakres działań firmy, a co za tym idzie, zatrudniać nowe osoby.

Dlaczego świąteczny prezent dla pracownika jest ważny?

świąteczny prezent dla pracownikaProwadzenie zespołu składającego się najpierw z kilku, a potem z kilkudziesięciu osób nie było łatwym zadaniem. Musiałem nauczyć się wielu rzeczy, o których wcześniej nie miałem najmniejszego pojęcia. Próbowałem zorganizować im pracę, wyznaczyć konkretne obowiązki i jasne cele. Początkowo szło mi całkiem nieźle, ale zauważyłem, że im więcej osób zatrudniam, tym trudniej jest nimi zarządzać, co nie było zbytnio odkrywcze. Mimo to największy problem miałem z motywacją oraz integracją pracowników. Niektórzy praktycznie w ogóle ze sobą nie rozmawiali, chociaż pracowali przy tym samym projekcie. Z tego powodu ich praca nie była tak efektywna, jak powinna być, co przekładało się na gorsze funkcjonowanie całej firmy. Dlatego uznałem, że najlepszym pomysłem na ocieplenie stosunków będą wyjazdy integracyjne i świąteczne prezenty dla pracowników. Dzięki wyjazdom wszyscy mogliśmy się dużo lepiej poznać, a przy okazji nieco odstresować. Z kolei prezenty pozwoliły mi pokazać pracownikom, że naprawdę cenię ich pracę i wiem, że są ważni dla sprawnego działania całej firmy. Nie mogłem sobie pozwolić na zbyt duże podwyżki czy premie, dlatego postanowiłem nieco zainwestować w dobrze przemyślane upominki. Zawsze starałem się dobierać wszystkie drobiazgi w taki sposób, aby nie były zbyt niskiej jakości i wpasowywały się w gust osób, z którymi pracowałem. To sprawiło, że wszyscy byli bardzo szczęśliwi z otrzymanych prezentów i potraktowali je jako niezwykle miłe urozmaicenie.

Kiedy obserwowałem pracę w innych firmach, zauważyłem, że właściciele przedsiębiorstw bardzo często lekceważą takie rzeczy jak prezenty dla pracowników czy wyjazdy integracyjne. Uważają, że jest to po prostu zbędny wydatek, który nie ma wpływu na to, jak funkcjonuje cały zespół pracowników. W efekcie większość osób zatrudnionych w takich miejscach narzeka na ciągłe zmęczenie i brak chęci do zrobienia czegokolwiek. Tacy ludzie nie czują się dobrze, kiedy przychodzą do pracy, przez co cierpi ich zapał oraz kreatywność.