Długa lub krótka czyli smycz przepinana

Pies jest niewątpliwie przyjacielem człowieka i jako takiemu należy mu się nasza przyjaźń i właściwa opieka. Każdy kto kiedykolwiek posiadał psa, szczególnie młodego wie, że opieka nad nim przypomina opiekę nad dzieckiem a przywiązanie psa do człowieka przypomina relację pomiędzy dzieckiem a jego rodzicami. Pies ufa człowiekowi bezgranicznie co tym bardziej zobowiązuje jego właściciela do właściwej opieki na swoim pupilem.

Długa smycz dla psa – najlepiej przepinana

długa smycz przepinana

Jednym z najważniejszych aspektów posiadania psa jest nauczenie go wychodzenia na spacer. Ta z pozoru prosta czynność wymaga jednak sporo pracy właściciela z psem. Szczególnie w przypadku młodych psiaków potrzeba wiele pracy i cierpliwości żeby nauczyć je chodzenia na smyczy. Ideałem jest kiedy pies nie reaguje nerwowo na otoczenie, jest oswojony z innymi psami, ludźmi, ruchem ulicznym i transportem miejskim, nie ciągnie, nie szarpie się, prawidłowo reaguje na polecenia, potrafi skupić się na właścicielu. Jest to ważnie zarówno dla komfortu samego psa jak i jego właściciela. Jednak droga do osiągnięcia takiego stanu jest zwykle długa i wymaga dużo cierpliwości oraz dobrej woli ze strony człowieka. Zanim pies będzie mógł bezpiecznie biegać bez smyczy, bezwzględnie musi nauczyć się reagować na polecenia właściciela oraz oswoić z otoczeniem, które nie powinno go rozpraszać czy niepokoić. Do tego czasu musi chodzić na stosunkowo krótkiej smyczy, która pozwoli na łatwiejsze zapanowaniem na zwierzakiem w sytuacji zagrożenia. Bardzo przydatna we wstępnym okresie adaptacji psa jest długa smycz przepinana, która pozwala na regulowanie jej długości w zależności od potrzeby. W parku, na łące czy w lesie możemy dać psu więcej swobody, co pozwoli nam na ocenę jak postępuje nauka a psu pozwoli na poczucie nieco więcej wolności i swobody. W mieście, szczególnie w przypadku konieczności podróży środkami komunikacji miejskiej i na przejściach dla pieszych pies powinien iść koło nogi dla bezpieczeństwa swojego i innych użytkowników ruchu. Smycz przepinana jest wręcz idealnym rozwiązaniem na takie sytuacje.

Puszczenie psa swobodnie bez smyczy na początku powinno się odbywać na ogrodzonym terenie, gdzie pies ma możliwość swobodnego biegania a właściciel może sprawdzić jak jego pupil reaguje na polecenia i komendy. Może to być na przykład działka lub teren specjalnie przeznaczony na wybieg dla psów jakie można spotkać w niektórych parkach. Jednak do czasu absolutnej pewności, że pies jest gotowy na swobodne poruszanie się w towarzystwie człowieka, powinien poruszać się tylko i wyłącznie na smyczy.