Do czego służą zestawy hydroforowe?

Do gaszenia bardziej rozległych pożarów strażacy wykorzystują głównie wodę. W tym celu muszą podłączyć sprzęt gaśniczy do rozmieszczonych na ulicach hydrantów. W przypadku gaszenia pożaru w szczególnie rozległych budynkach otoczonych parkingiem, taki sposób gaszenia pożaru nie jest możliwy.

Jakie elementy powinny wchodzić w skład zestawu hydroforowego?

zestaw hydroforowy ppożPodczas gaszenia bardziej rozległych pożarów strażacy musza korzystać z miejskich hydrantów, które są rozmieszczone w określonej odległości na naszych ulicach. W przypadku jednak tych budynków, których wejście znajduje się w znacznej odległości od ulicy, skorzystanie z tego rozwiania nie jest możliwe. Zarządcy takich obiektów są więc zobowiązani do utworzenia wewnątrz danego budynku pompowni przeciwpożarowej, w której ekipy strażackie będą w stanie podłączyć swój sprzęt. W pompowni powinny się znajdować odpowiednie hydranty, które powinny być dostosowane do celów przeciwpożarowych. W tym celu przydatny może się okazać zestaw hydroforowy ppoż. Zestaw ten składa się z co najmniej dwóch pomp, połączonych przy pomocy bardzo wysokiej jakości armatury. Jego podstawowym zadaniem jest podniesienie ciśnienia w instalacji wodnej do tego poziomu, w którym będzie można z niej korzystać w celach gaśniczych. Oczywiście jednak należy zdawać sobie sprawe z tego, że nie każda pompa będzie spełniała funkcje zestawy hydroforowego przeciwpożarowego. Ze względu na to, na jakie warunki będzie narażona w trakcie pracy, czyli w czasie rozprzestrzeniającego się ognia, wszystkie elementy z których składa się zestaw hydroforowy powinny się wyróżniać jak najwyższa jakością wykonania. Wszystko po to, aby w trakcie pożaru zestaw hydroforowy nie odmówił nagle posłuszeństwa. Dlatego też do budowy zestawu hydroforowego są wybierane zazwyczaj pompy wykonane z najwyższej jakości nierdzewnej stali. Dzięki temu nie tylko będą one odporne na kontakt z bardzo wysokimi temperaturami, ale również nie będą one zajmowane przez korozję. Podobnie jest z armaturą łączącą zastosowane do budowy zestawu pompy, oraz z elementami służący do połączenia zestawu do instalacji wodnej. Wszystko to jest niezmiernie istotne, aby nasz zestaw hydroforowy był w  pełni gotowy do pracy w momencie wybuch pożaru.

W przypadku, gdy  nie ma możliwości podłączenia do miejskich hydrantów, strażacy korzystają z tych znajdujących się we wnętrzu budynku. Ważne, by takie hydranty odpowiednio dostosować do celów przeciwpożarowych, przede wszystkim podnosząc w nich ciśnienie przepływu do wymagane do celów gaśniczych poziomu.