Dokładne sprzątanie hal magazynowych

Miejsca magazynowania towaru muszą spełniać wiele standardów dotyczących bezpieczeństwa i czystości, zwłaszcza jeżeli przechowywane produkty należą do grupy wyrobów spożywczych i chemicznych. Pierwsze nie mogą zostać niczym skażone, drugie nie powinny pozostawiać resztek w otoczeniu. Dlatego tak istotne jest utrzymanie magazynu w czystości, aby upewnić się, że nie dochodzi do kontaminacji. W tym celu regularnie należy wykonać gruntowne prace czyszczące. Najczęściej wynajmuje się do tego specjalistyczną firmę.

Sposoby sprzątania magazynów

kompleksowe sprzątanie hal magazynowychW zależności od powierzchni magazynowej i jej przeznaczenia, sprzątanie może zostać przeprowadzone na różne sposoby. Najmniejsze magazyny przeładunkowe mogą zostać sprzątane szybko z wykorzystaniem tradycyjnych odkurzaczy przemysłowych i piaskarek. Te drugie, mają swoje zastosowanie tam, gzie należy pozbyć się silnych zabrudzeń i oznak korozji. Piaskowanie nie sprawdza się jednak w przypadku miejsc, w których przechowuje się żywność. Kompleksowe sprzątanie hal magazynowych nie może być bowiem obarczone ryzykiem dostania się drobin ścierniwa do artykułów spożywczych. Ten konkretny przypadek wymaga użycia specjalistycznych technik, takich jak na przykład sprzątanie przy pomocy suchego lodu. Dzięki temu, że ze stanu stałego przechodzi on bezpośrednio w gazowy, nie ma obaw o pozostałości na terenie magazynu. Dlatego też chętnie wykorzystuje się ten sposób także do gruntownego oczyszczania elementów maszyn na liniach produkcyjnych. Ten rodzaj usługi musi być jednak wykonywany przy użyciu specjalistycznych urządzeń, dlatego do sprzątania należy zatrudnić firmę, która zajmuje się zawodowo wykorzystywaniem suchego lodu do oczyszczania magazynów. Jej pracownicy doskonale wiedzą również jakie zabezpieczenia są wymagane w trakcie procesu, aby nie wpłynął on negatywnie na zdrowie osób w nim uczestniczących. Sposób ten bardzo dobrze sprawdza się zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni, ponieważ technika natryskowa, która służy do rozprowadzania suchego lodu, pozwala na szybkie pokrywanie dużych powierzchni.

Regularne sprzątanie hal magazynowych jest bardzo ważne, szczególnie wtedy, gdy na ich terenie przechowywane są artykuły żywnościowe i chemiczne. W zależności od powierzchni magazynu oczyszczanie go może przebiegać na różne sposoby. W małych przestrzeniach przeładunkowych, które nie mają kontaktu z żywnością, można użyć odkurzaczy przemysłowych i piaskarek. Jednak jeśli ma się do czynienia z bardzo dużym magazynem lub miejscem, w którym na co dzień przechowywana jest żywność, poleca się suchy lód.