Dokładny, 24-godzinny zapis EKG

Wiele osób zmaga się z chorobami sercowo-naczyniowymi. I wcale nie chodzi tutaj tylko o zawały mięśnia sercowego, które rzeczywiście są częste. Jest znacznie więcej chorób układu krążenia, na które trzeba uważać. Im szybciej zostanie wykryte schorzenie, tym lepiej. Wystarczy wdrożenie odpowiednich leków, aby znacznie poprawić komfort życia pacjenta. Czasami lekarze rodzinni wysyłają swoich pacjentów na specjalistyczne badanie EKG.

Holter czyli pomiar aktywności elektrycznej serca

precyzyjny holter ekg w krakowieNajprostszy zapis EKG trwa kilka minut. W trakcie takiego zapisu możliwe jest przeoczenie pewnych zaburzeń. Dlatego kardiolodzy czasem wydają swoim pacjentom do domu holtery przypinane do klatki piersiowej. Niektórzy pacjenci zostają z takimi holterami w szpitalach pod stałą obserwacją. Dzięki holterom możliwe jest zarejestrowanie pracy serca przez 24 godziny. Później program analizuje wszystkie odchylenia od normy, zaznacza je. Następnie lekarz przygląda się odchyleniom i ocenia zapisy. Dzięki temu możliwe jest postawienie trafnej diagnozy. Jakie są jednak wskazania do wykonania badania EKG czyli elektrokardiograficznego? Takie badanie zapisuje aktywność elektryczną serca. Przez mięsień sercowy ciągle przechodzą impulsy nerwowe, które odpowiadają za pracę serca. Jeśli na jakimś poziomie dojdzie do zaburzeń przewodnictwa, to mogą pojawić się takie problemy jak arytmie np. tachykardie, bradykardie, migotania przedsionków, komór i inne. Oczywiście precyzyjny holter ekg w krakowie można wykonać w wielu miejscach i nie należy z tym zwlekać. Im szybciej dowiemy się, co nam dolega, tym lepiej. Wskazań do wykonania badania EKG jest wiele. Mogą to być nagłe zasłabnięcia, nadciśnienie, spowolnione bicie serca, tachyarytmie. Po osłuchaniu klatki piersiowej lekarz pierwszego kontaktu jest w stanie stwierdzić, czy występują jakiekolwiek zaburzenia – być może serce bije nieregularnie, może czasem przyspiesza albo bije bardzo wolno. Jeśli do tego dochodzą takie objawy jak omdlenia, brak sił, by wyjść po schodach, nadmierna potliwość i inne, to zdecydowanie konieczne jest wykonanie badania.

Trzeba jednak wybrać dobrego specjalistę, który nie tylko wykona badanie holterem, ale będzie je potrafił później odczytać, a co za tym idzie – postawi trafną diagnozę i dobierze odpowiednie leczenie. Holtera zakłada się często u pacjentów hospitalizowanych na różnych oddziałach. Chodzi o to, by mieć ich pod stałą kontrolą – zwłaszcza jeśli mają problemy z układem sercowo-naczyniowym. Obecnie badanie holterowskie jest złotym standardem, jeśli chodzi o zapis EKG.