Elektronika z roku na rok coraz bardziej się rozwija

Elektronika jest branżą, w której z roku na rok zachodzi znaczący postęp technologiczny. Nowe wynalazki są tu raczej rzadkością. Z reguły przełomowe stają się rozwiązania, które bazują na wcześniej wypracowanych schematach. Nowe rozwiązania polegają na wydajniejszym układzie lub elemencie o lepszych właściwościach od jego poprzednika. Związane jest to z coraz większą miniaturyzacją układów oraz wprowadzaniem do obrotu na dużą skalę nowych materiałów, z których wykonane są podzespoły. W najbliższym czasie branża elektroniczna może zostać zrewolucjonizowana przez nowo odkryty materiał, którym jest grafen.

Sekcja montażu rozwija się najszybciej

montaż elektroniki thtW chwili obecnej trwają intensywne prace nad opracowaniem technologii, która pozwoli wytwarzać grafen na skalę przemysłową. Materiał ten posiada bardzo ciekawe właściwości, które w przyszłości mogą zostać wykorzystane do tworzenia bardziej wydajnych podzespołów elektronicznych a co za tym idzie układów. Do tej pory stosowany krzem i german mogą stać się pierwiastkami niszowymi. Należy pamiętać, że w dobie miniaturyzacji nadal niezbędnym jest montaż elektroniki tht. Montaż przewlekany bo o nim mowa nadal jest potrzebny w wielu układach elektronicznych. Mimo, że w chwili obecnej odchodzi się od rozwiązań montażu tht na rzecz montażu powierzchniowego smd, w wielu układach projektanci nadal uwzględniają elementy montowane w sposób przewlekany. Szczególnie trend ten można dostrzec w amatorskich układach, które często są wykonywane przez młodych projektantów. Układy te bardzo często oparte są o rezystory, kondensatory, diody czy cewki, które są montowane w sposób przewlekany. Mimo swoich wad montaż tht jest nadal oferowany przez wiele firm. Montaż ten jest prosty w wykonaniu i nie wymaga profesjonalnych narzędzi, które są niezbędne w montażu powierzchniowym lub układach BGA. Dzięki temu jest on najczęściej spotykaną montażu podzespołów elektronicznych w amatorskich układach. W bardziej profesjonalnych rozwiązaniach projektanci stawiają na montaż powierzchniowy, który zajmuje mniej miejsca.

Jeśli w układzie zachodzi konieczność przylutowania skomplikowanego układu w oparciu o technologię BGA, z reguły montaż ręczny jest niemożliwy. W takich przypadkach należy oddać płytkę drukowaną do profesjonalnego serwisu, który zajmuje się montażem BGA. Serwisy takie z reguły wykonują również innego rodzaju usługi. Przeważnie jest tam świadczony kompleksowy zakres usług, który obejmuje również montaż tht oraz smd. Do nakładania elementów przeważnie wykorzystywane są automaty, które bardzo precyzyjnie układają elementy na płytce.