Funkcjonalne i bezpieczne schody w domu

 

Schody są elementem budownictwa pełniącym nie tylko funkcjonalną rolę jeżeli chodzi o sprawność przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami, ale również estetyczną. Dzięki współpracy specjalistów takich jak architekci oraz charakteryzujący się ogromną kreatywnością i wrażliwością na walory wizualne projektanci mamy możliwość stworzenia takich konstrukcji jak np. zachwycające schody ze szkła hartowanego. Co zrobić i jak zaprojektować schody aby móc w pełni bezpiecznie je użytkować?

Profile schodowe – dokładne wykończenie w każdym calu

profil schodowyTak jak wiele innych architektonicznych rozwiązań konstrukcyjnych, tak również schody możemy sklasyfikować z uwagi na ich przeznaczenie, usytuowanie, rodzaj materiału z którego są wykonane. Ponadto do kryterium podziału zalicza się również ich odporność na działanie ognia czy kształt i położenie biegu. Ponadto specyfikację ich konstrukcji określają konkretne warunki techniczne, gdzie w zakresie wymogów projektowych znajdują się przede wszystkim minimalne szerokości użytkowe biegów i spoczników oraz maksymalne wysokości stopni (rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 r. W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie Dz.U. Nr 75, poz. 690, z 2002r.). Projektowanie schodów dla potrzeb poszczególnych budynków z uwzględnieniem m. in. miejsc takich jak budynki mieszkalne (domy jedno- i wielorodzinne), przedszkola, żłobki czy instytucje przeznaczone do użytku publicznego takie jak np. szpitale posiadają osobne wytyczne techniczne w zakresie ilości stopni pomiędzy poszczególnymi kondygnacjami. Poza niezbędnymi obliczeniami projektowymi istotną rolę odgrywa również montaż, ponieważ to od niego zależy późniejszy komfort oraz jakość wykonanej pracy. Aby zapewnić sobie najwyższy stopień dokładności w zakresie wypoziomowania powierzchni stosuje się rozwiązanie takie jak profil schodowy, które umożliwia dokonywanie wszelkiego rodzaju korekty nawierzchni.

Dzięki temu mamy pewność, że prace realizacyjne wykonane zostaną z największą dokładnością. Żeby profile schodowe dobrze spełniały swoją funkcję powinny być adekwatnie przystosowane do rodzaju okładziny. Zastosowanie profili umożliwia precyzyjne wykończenie takich elementów konstrukcyjnych jak cokoły, krawędzie pomiędzy stopnicą i podstopnicą czy stopnicą i policzkiem schodów. Dodatkowym walorem zastosowanie rozwiązań, jakim są profile schodowe jest zabezpieczenie stopni przed potencjalnymi uszkodzeniami, czy pęknięciami oraz ułatwiają montaż listw wykończeniowych.