W dzisiejszych czasach coraz bardziej popularne staje się odkrywanie i propagowanie historii. Dziś, dzięki poświęceniom naszych przodków, możemy mówić otwarcie o trudnych chwilach, jakie przyszło przeżywać im w czasach zaborów, wojen czy okupacji. Uczymy się szanować minione wieki i wyciągać z nich lekcje dla nas wszystkich, tak by unikać błędów prowadzących do chaosu i dezintegracji w państwie.
Stroje szlacheckie do rekonstrukcji
Badacze historii, zarówno ci zawodowi, jak i zajmujący się tym amatorsko, doskonale wiedzą, że jest to wspaniała podróż w czasie. Czytając książki naukowe, docierając do źródeł, rozmawiając ze świadkami wydarzeń, o których chcemy zebrać informacje możemy dotknąć tego, co minęło, lecz pozostało w ludzkiej pamięci. Pragniemy propagować znajomość historii, stąd tak duża popularność różnego rodzaju grup rekonstrukcyjnych, starających się przybliżyć nam minione wydarzenia. Wykorzystują one różnego rodzaju kostiumy i sprzęt: mundury, repliki broni, eleganckie suknie i niejeden strój szlachecki. Takie ubrania są szyte przez pasjonatów mody historycznej, którzy następnie udostępniają je grupom rekonstrukcyjnym lub nawet sami biorą udział w takich wydarzeniach. Tradycyjny polski strój szlachecki to kontusz, czapka z piórem, pas i obowiązkowo szabelka, z którą szlachcic niechętnie się rozstawał. Uszycie takiego stroju to nie lada wyzwanie, nic więc dziwnego, że powstają one dość długo. Efekt jest za to niezwykły, gdyż po założeniu takiego stroju każdy z nas może stać się renesansowym szlachcicem. Jeśli zaś chcielibyśmy wcielić się w jego małżonkę lub córkę, powinniśmy zadbać o odpowiednią długość sukni oraz zdobienia, które nie mogą być zbyt bogate, ale zarazem podkreślać status danej osoby. Rekonstrukcje historyczne to wspaniała zabawa, ale i sposób na pokazanie dzieciom, młodzieży i dorosłym bogactwa naszej historii i kultury, rozwijającej się przez wieki. To nasze dziedzictwo, z którego powinniśmy czerpać to, co najlepsze, wzorować się na postawach szlachetnych i wyciągać lekcje z tych niechlubnych, które przecież także się zdarzały.
Jeśli mieliśmy kiedykolwiek okazję uczestniczyć w pikniku historycznym lub rekonstrukcji, doskonale wiemy, że to wspaniała zabawa i okazja do odbycia podróży w czasie. Rekonstruktorzy w strojach z epoki odgrywają rolę władców, rycerzy, szlachciców czy mieszkańców wsi, by ukazać nam, że historia to nie tylko nudne wkuwanie dat i nazwisk. Stroje używane do rekonstrukcji pobudzają naszą wyobraźnię, sprawiając, że przeżywamy wszystko na równi z aktorami.