Ile kosztują domki letniskowe?

Domki letniskowe cieszą się sporą sympatią zarówno osób, które kupują je na własny użytek, jak i inwestorów, którzy będą je wynajmować. Jest wiele rodzajów takich domków, jednak wśród tych najpopularniejszych znalazły się mobilne, czyli tak zwane domki holenderskie. To one kupowane są najczęściej, gdyż ich usytuowanie nie wymaga żadnych pozwoleń, a w razie konieczności można je przetransportować w inne miejsce, gdyż umieszczone są na kółkach. Cena takich domków zależy od wielu czynników, lecz jest znacznie niższa niż zakupów murowanych budynków.

Co ma wpływ na cenę domku letniskowego?

komfortowy domek letniskowy mobilnyWarto na początku wziąć pod uwagę fakt, że domki holenderskie można podzielić na dwa główne rodzaje – sezonowe oraz całoroczne. To ten podział ma kluczowe znaczenie w tym, ile zapłaci się za zakup takiego mobilnego obiektu. Domki letniskowe sezonowe są znacznie tańsze od tych całorocznych, jednak nie są one przystosowane do każdej temperatury. Często montuje się w nich ogrzewanie elektryczne, które zaleca się używać wyłącznie w kryzysowych sytuacjach. W przeciwnym wypadku za użytkowanie takiego domku można zapłacić bardzo dużo. Co więcej, w sezonowych domkach umieszcza się cieńsze ściany i okna, gdyż służą one wyłącznie do odpoczynku w sezonie letnim. Wszystko to sprawia, że domek jest stosunkowo niedrogi. W zależności od metrażu oraz wyposażenia wnętrza, za sezonowy, komfortowy domek letniskowy mobilny zapłaci się od kilkunastu do około 50 tysięcy złotych. Domek za tę cenę będzie już odpowiedni, aby spędzić całe wakacje nad morzem, w górach czy na działce. Osoby, które chcą zamieszkać w domkach letniskowych, muszą brać pod uwagę również chłodniejsze dni. W takim przypadku znacznie lepszym wyborem będą domki całoroczne. Mają grubsze ściany i okna oraz montuje się w nich oszczędniejsze systemy grzewcze. Tego typu domek będzie kosztował już nieco więcej. Te z podstawowym wyposażeniem można znaleźć już od 50 tysięcy złotych, jednak im nowsze wyposażenie oraz systemy zastosuje właściciel, tym cena będzie wyższa. Za piękny zarówno z zewnątrz, jak i z wnętrza domek całoroczny można zapłacić nawet powyżej 100 tysięcy złotych.

Przyszły właściciel domków letniskowych musi liczyć się z tym, że zakup samego obiektu nie oznacza wszystkich kosztów. W zależności od miejsca, w którym kupuje się taki domek, czasami będzie trzeba dodatkowo zapłacić za jego przetransportowanie. Jest to koszt około 2000 złotych. Co więcej, wymagane mogą być dodatkowe ocieplenia ścian, a także przyłączanie kanalizacji, wodociągów i innych instalacji, które powinny znaleźć się w typowych domach.