Jak działa nitownica?

 

Jeśli zagłębić się w rodzaje i typy nitów sprzedawanych obecnie na rynku, to z pewnością ciężko będzie na pierwszy rzut oka wszystko ogarnąć, bo ilość tych wyrobów jest naprawdę ogromna. Oczywiście do nitowania drobnych elementów w przysłowiowym garażu nie potrzebujemy specjalnie dobranych nitów o szczególnych właściwościach. Jednakże muszą być one dobrane co najmniej pod względem długości i grubości, by złącze w prawidłowy sposób spełniało swoje funkcje. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, że do prawidłowego montażu nita potrzebować będziemy nitownicy. Chociaż w skrajnych warunkach uda nam się znitować dwie blachy bez użycia nitownicy, ale to już wyższa szkoła jazdy.

Dostępne typy nitów

nity zrywalneIdąc do profesjonalnego sklepu z takimi elementami jak nity, często staniemy przed trudnym wyborem. Wśród wielu rodzajów nitów możemy wyróżnić nity zrywalne, którym przyjrzymy się bliżej. Jak sama nazwa wskazuje jeden z elementów nita ulega zerwaniu, a zerwanie to następuje podczas montażu odbywającego się przy użyciu nitownicy. Aby zamontować nit należy przygotować odpowiedni otwór, bo nit musi się w nim zmieścić. Następnie wystający bolec wsuwamy do nitownicy i gdy jesteśmy pewni ustawienia łączonych elementów, to pociągamy za spust nitownicy, a nit trwale łączy oba elementy. Nadmiar wspomnianego wcześniej bolca zostaje oderwany od reszty nita. Istnieje wiele rodzajów nitownic używanych w zależności od tego, ile takich połączeń musimy wykonać w jednostce czasu. Jeśli sporadycznie używamy nitownicy, to wystarczy nam zwykła, ręczna, ale jeśli seryjnie montujemy nitowane elementy, to warto zaopatrzyć się w nitownicę zasilaną sprężonym powietrzem. Dzięki niej będziemy mogli nitować praktycznie bez użycia siły. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, bowiem nie męczy pracownika, dzięki czemu ten jest bardziej wydajny. Kupując nity warto znać ich długość, bo jeśli kupimy zbyt krótkie, to niestety połączenie nie będzie trwałe lub w ogóle nie da się wykonać. Równie istotna co długość jest średnica nita, bo musi on mieścić się w wykonanym wcześniej otworze. Jednakże różnica średnic nita i otworu nie może być zbyt duża, by nit nie okazał się za luźny.

Podczas montażu elementów konstrukcji z użyciem nitów warto zaopatrzyć się w porządne obuwie, bowiem elementy które spadają na podłogę po wykonaniu złącza często są ostre i o nieregularnych kształtach, przez co mogą wyrządzić szkody jeśli będziemy deptać po nich w nieodpowiednim obuwiu. Ważne jest również, by regularnie sprzątać stanowisko pracy, bo niewątpliwe wpływa to na bezpieczeństwo i wygodę pracy.