Jak prawidłowo korzystać z sauny?

Nie od dziś wiadomo, że korzystanie z sauny przyczynia się do poprawy wyglądu oraz stanu zdrowia. Wpływa na uodpornienie organizmu, jego hartowanie, dzięki czemu człowiek nie zapada na przeziębienia. Polecana jest szczególnie zima, ale i w innych porach roku warto z niej skorzystać, jednakże aby zastosować zabieg w saunie, należy się do tego odpowiednio przygotować. Producenci saun proponują, aby ją stosować co najmniej trzy razy w tygodniu o ile nie ma ku temu przeciwwskazań.

O czym warto pamiętać korzystając z sauny?

Sauny - producentWybierając się do miejsca, w którym stosowane są zabiegi polegające na ogrzaniu organizmu parą wodną, należy mieć na uwadze kilka ważnych kwestii. Na początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że sauna sprawia, że człowiek staje się odprzężony i zregenerowany, ale też senny, dlatego najlepiej jest wybrać się na saunę po pracy, po wysiłku fizycznym najlepiej po południu, albo wieczorem, aby organizm po zabiegu mógł się dobrze zregenerować. Jeśli chcemy skorzystać z sauny – producent zaleca, aby zrobić to na czczo lub po lekko strawnym posiłku, aby czuć się bardziej komfortowo. Polecane jest również przed zabiegiem wypicie dużej ilości płynów, najlepiej wody niegazowanej lub herbatki ziołowej bez dodatku cukru. Jeśli wybieramy się do sauny, zabieramy ze sobą klapki gumowe oraz ręcznik. Bezpośrednio przed zabiegiem musimy się dobrze umyć, najlepiej schłodzoną woda, dzięki czemu zabieg w saunie będzie bardziej skuteczny. Będąc już w saunie zachowujemy spokój, ciało wymaga skupienia, a nadmiar ruchów sprawić może, że nie będziemy czuć się dobrze, dlatego też najlepiej jest przysiąść na niskim poziomie lub położyć się tak, ażeby para wodna mogła równomiernie rozłożyć się po ciele człowieka. Stosując zabieg oddychamy głęboko. Jeśli będziemy czuć się nieco bardziej przegrzani, możemy zacząć masować swoje ciało. Nic dziwnego, że dawniej w saunach stosowano bicze z gałązek. To pomaga. Jeśli czujemy, że jest nam już za gorąco – wówczas wychodzimy. Ponownie idziemy pod prysznic ze schłodzoną wodą. Będzie to bardzo przyjemne doznanie.

Po zabiegu wymagany jest odpoczynek. Nie można się forsować, unikamy wysiłku fizycznego. Ciało najlepiej regeneruje się, gdy od razu po saunie pójdziemy po prostu spać. Przed snem warto jednak coś zjeść lekkostrawnego. W ten też sposób powinien odbywać się prawidłowy zabieg w saunie. Producenci oferują kabiny, w których można regulować temperaturę oraz wilgotność powietrza. Dzięki temu sauna może być stosowana przez wielu ludzi o różnych oczekiwaniach.