Jak wybrać odpowiednią kasę fiskalną?

Kiedy decydujemy się na wybór kasy fiskalnej do naszego sklepu, to powinna być ona indywidualnie dopasowana do konkretnych potrzeb danego przedsiębiorstwa. Właściciel firmy, a raczej jego pracownicy codziennie będą korzystać z urządzenia fiskalnego, a więc musi mieć ono odpowiednie funkcje, a także wymiary, które będą umożliwiały na szybkie drukowanie paragonów w sklepie. Wybór odpowiedniej kasy fiskalnej uwarunkowany jest głównie od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy oraz ile produktów sprzedajemy.

Kasa fiskalna mobilna czy stacjonarna?

kasy fiskalne w sklepie - warszawaKiedy wybieramy kasę fiskalną, to musimy zdecydować czy ma to być kasa stacjonarna, która będzie wykorzystywana tylko w lokalnym sklepie, czy też ma to być kasa przenośna, którą będziemy również wykorzystywali do obsłużenia klientów w ich domach. Zazwyczaj handel różnego rodzaju produktami odbywa się na terenie stacjonarnym i wtedy za kupujemy zwykłą kasę fiskalną. Natomiast w przypadku kiedy świadczymy usługi z dojazdem do domu klienta, to powinniśmy zdecydować się na mobilne kasy fiskalne. Najczęściej ze swoimi usługami do klientów dojeżdżają kosmetyczki oraz prawnicy, a także lekarze, którzy muszą wystawić paragon na miejscu. Dlatego potrzebują oni zakupić mobilne kasy fiskalne, które pracują na jednym załadowaniu około 16 godzin i są w stanie wydrukować nawet 4000 paragonów. Zawsze podłączenia do prądu potrzebują kasy fiskalne w sklepie – Warszawa jest miastem, gdzie możemy zakupić małe kasy fiskalne ale również duże i przenośne drukarki fiskalne. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj działalności prowadzimy i jakie produkty sprzedajemy. Kiedy już uzgodnimy czy zakupujemy kasę stacjonarną czy przenośną, to następnie musimy ustalić wielkość bazy towarowej. Najtańsze kasy fiskalne charakteryzują się tym, że można na nich zaprogramować kilka tysięcy towarów. Liczba ta musi być znacznie większa, kiedy chcemy zaprogramować kilka tysięcy towarów i jest to najczęściej w hipermarkecie albo innym miejscu, gdzie towarów i produktów na sprzedaż jest bardzo dużo. Jeżeli nasza firma będzie z roku na rok się rozwijać to warto wybrać urządzenie, które będzie miało dużo większą możliwość zaprogramowania bazy towarów niż aktualnie potrzebujemy.

Jeżeli przedsiębiorca prowadzi biznes, który charakteryzuje się tylko i wyłącznie na przykład dziesięcioma usługami to powinienem   zastanowić się nad zakupem mobilnej małej kasy fiskalnej albo małej kasy niestacjonarnej. Najczęściej kosmetyczki oraz fryzjerki, a także prawnicy oraz lekarze stosują małe mobilne kasy, które w zupełności wystarczają. Warto jeszcze zastanowić się nad kwestią przechowywania kopii paragonów, ponieważ musimy je przechowywać przez 5 lat.