Jak wyczyścić dywan i wykładzinę?

Codzienne użytkowanie dywanów i wykładzin sprawia, że pomiędzy ich włókna wbijają się duże ilości zabrudzeń i kurzu. Jeśli w domu są małe dzieci czy zwierzęta, ryzyko zabrudzeń (rozlanych soczków, od brudnych psich łap) jeszcze wzrasta. Dbanie o czystość wykładziny i dywanu to nie tylko kwestia estetyczna, ale też higieniczna, szczególnie jeśli mamy alergię lub nasze dzieci często bawią się na podłodze, dlatego należy wiedzieć, jak należy się tym zająć.

Samodzielne i profesjonalne czyszczenie wykładzin

czyszczenie wykładzin we WrocławiuNajprostsze, co możemy zrobić, aby zatroszczyć się o dywan albo wykładzinę, to regularnie je odkurzać. Codziennie w miejscach, które są intensywnie użytkowane, co kilka dni tam, gdzie korzystamy z nich w mniejszym stopniu. Jeśli trafi na nie błoto, należy poczekać, aż wyschnie, a potem starannie je odkurzyć. Drobniejsze zabrudzenia możemy próbować spierać domowymi sposobami, ale w sklepach dostępne są też środki pozwalające zarówno na usunięcie plam, jak i na wypranie całej powierzchni wykładziny na sucho lub mokro. Zanim się zdecydujemy na któreś z tych rozwiązań, powinniśmy sprawdzić metkę pod dywanem, na której producent umieścił niezbędne informacje o czyszczeniu i konserwacji. Jeśli nie posiadamy odkurzacza, to możemy pomyśleć na kupnem specjalnego proszku, który szczotką wciera się w powierzchnię wykładziny. Wiąże on brud i nieprzyjemne zapachy, a po upływie określonego czasu, kiedy już proszek wyschnie, dywan trzeba z niego odkurzyć. Taka metoda czyszczenia zajmuję około godziny do dwóch, zależenie od wielkości dywanu i pozwala na jego odświeżenie i pozbycie się głęboko wbitego we włókna kurzu, a dzięki użyciu szczotki możemy też wyciągnąć z materiału włosy czy zwierzęcą sierść. Doskonałym sposobem na wyczyszczenie dywanu raz na rok lub dwa, albo w przypadku dużych, trudnych plam, będzie skorzystanie z oferty firmy specjalizującej się w takiej pracy. Takie fachowe czyszczenie wykładzin we Wrocławiu to świetny sposób, aby nasze wykładziny i dywany znów wyglądały jak nowe.

Korzystanie z takich usług ma tę zaletę, że pracownicy potrafią dobrze dobrać środki do prania i czyszczenia do rodzaju materiału, z jakiego została wykonana wykładzina. Jeśli posiadamy w domu dywan z wełny czy jedwabiu, to nie powinniśmy się wahać, tylko zamówić profesjonalną usługę. Takie materiały są zbyt delikatne i podatne na uszkodzenia, abyśmy mogli ryzykować, że zajmiemy się nimi sami. W przypadku profesjonalistów mamy pewność, że wszystko będzie w porządku. Dodatkowo wiele firm oferuje dodatkowe usługi, jak np. dezynfekcję wykładzin, co nieraz również bywa przydatne.