Jak zweryfikować autentyczność pisma?

 

Dziś wiele osób zbiera autografy od sławnych osób. Kolekcjonujemy również obrazy, na których są sygnatury słynnych malarzy. Ponadto bardzo często kupujemy listy, które rzekomo napisane zostały ręką wieszczy narodowych. Takich rzeczy na naszym rynku jest naprawdę wiele. Nie każdej jednak możemy ufać. Jak zatem możemy sprawdzić czy autograf, który posiadamy, faktycznie jest autentyczny? Są w naszym kraju specjaliści, którzy potrafią takie rzeczy weryfikować.

Analiza pisma z autografu

szczegółowa analiza autentyczności pismaObecnie grafolog to ktoś, kto zajmuje się analizowaniem pisma, również takiego z różnego rodzaju autografów. Oczywiście taka analiza nie jest łatwa. Należy bowiem zapoznać się bardzo dokładnie z życiem osoby, która taki autograf wystawiła. Niektóre autografy można bardzo szybko uznać za nieprawdziwe. Jeśli przykładowo są z jakąś konkretną datą, a w tym roku dana osoba miała złamaną rękę i akurat nie podpisywała się samodzielnie na niczym. Jednak nie z każdym takim autografem jest łatwo. Niektóre są bowiem bardzo autentyczne i mogę ewidentnie przypominać nam pismo danej osoby. Wówczas grafolog zazwyczaj bierze próbkę pisma przykładowo jakiegoś piosenkarza, której autentyczność została już wcześniej zweryfikowana. Później bardzo dokładnie porównuje ją z tym, co jest na takim autografie. Grafolog bardzo szybko jest w stanie wyłapać różnice, które są pomiędzy tymi dwoma próbkami pism. Może to zweryfikować na podstawie tego jak bardzo jest pochyłe pismo, jaki kształt mają poszczególne litery, czy jest ono czytelne itp. Czasem może nam się wydawać, że nasze pismo tak naprawdę nic o nas nie mówi. W końcu wiele osób podpisuje się w bardzo podobny sposób. Jednak można obecnie stwierdzić z dużym przekonaniem nawet, jaką ręką ktoś pisze. Dlatego dziś weryfikacja autografów jest stosunkowo prosta i bardzo szybko są eliminowane z rynku te, których autentyczność jest bardzo wątpliwa. Obecnie taka szczegółowa analiza autentyczności pisma jest dostępna dla każdego z nas. Możemy bowiem zatrudnić grafologa i zapytać go, czy posiadany przez nas autograf jest autentyczny. Na pewno wówczas dostaniemy albo dowody potwierdzające jego autentyczność, albo jej zaprzeczające.

Dziś autografów każdego roku sprzedaje się tysiące. Nic więc dziwnego, że na nasz rynek cały czas trafiają tzw. podróbki. Grafologowie trzymają pieczę nad tym, by takie sytuacje zdarzały się jak najrzadziej. Obecnie są oni w stanie tak dokładnie zbadać i przeanalizować pismo, że takie sytuacje praktycznie nie mają już miejsca i są rzadkością.