Sport profesjonalny, także amatorski wymaga odpowiednich nakładów. Do wykonywania ćwiczeń czy treningów wymagana jest odpowiednia infrastruktura, sprzęt cy trenerzy. Jesienią i zimą popularne są różne miejsca pod dachem, które pomagają w utrzymaniu formy. Do takich obiektów można zaliczyć sale gimnastyczne i taneczne, siłownie czy kluby fitness.
Opis rodzajów podłóg sportowych
W każdym z takich miejsc potrzebne są odpowiedni sprzęt taki jak piłki, siatka, hantle czy maszyny. Niezbędne w takich pomieszczeniach są także wytrzymałe podłogi sportowe, które pozwolą na bezproblemowe korzystanie z tych obiektów. Ważny jest ich stan oraz solidność, ponieważ na posadzkę taką działa ruch i siła ludzi, którzy uczestniczą w ćwiczeniach. Należy zaznaczyć, że każdy ze sportów charakteryzuje się innymi parametrami, dlatego tak ważne jest dobranie odpowiedniej podłogi do danej dyscypliny. Parkiety przeznaczone do sportu powinny mieć określone właściwości, takie jak trwałość oraz odporność na ścieranie i wilgoć, dzięki czemu mogą dłużej służyć uczestnikom ćwiczeń. Działające na nie siły nie powinny naruszyć ich stabilności oraz jednolitości. Łączenia, które w nich zastosowano winny być wytrzymałe nawet największych obciążeń powierzchni. Bardzo ważne jest przystosowanie do anatomii ruchów, które wykonuje człowiek oraz podwyższona sprężystość, ponieważ obecnie wymaga się od podłóg sportowych bezpieczeństwa i ich właściwości ułatwiających wysiłek fizyczny. W zależności od dyscypliny stosowane są różne rodzaje podłóg sportowych, uwarunkowany stopniem sprężystości. Powierzchnie drewniane składają się z dwóch warstw: elastycznych oraz konstrukcji sztywno-zginającej. Najczęściej stosowane są w salach przeznaczonych do gier zespołowych. Z kolei podłogi elastyczne, utworzone z tworzywa sztucznego i są dosyć miękkie. Mają wiele zastosowań, między innymi w tenisie ziemnym, badmintonie, siatkówce. Natomiast powierzchnia kombinowana to połączenie tych dwóch pierwszych rodzajów. Stosuje się je przede wszystkim tam, gdzie mamy do czynienia ze sportem wyczynowym. Ostatni typ, podłogi mieszane, stworzone są z warstw elastycznych i średniosztywnej, co pozwala ćwiczącym zapobiec zbyt szybkiemu zmęczenia mięśni.
Pewnie nigdy uczestnicy ćwiczeń nad tym się nie głowili, ale widać, że parkiet parkietowi nierówny i w poszczególnych obiektach możemy znaleźć różne jego rodzaje. Wszystko to ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa podczas wysiłku fizycznego oraz ułatwienie treningu. Na takich powierzchniach wyrastają właśnie mistrzowie świata w swoich dyscyplinach.