Jakie uprawnienia uzyskujemy dzięki licencji LAPL?

Coraz więcej osób jest zainteresowanych uzyskaniem własnej licencji pilota. Moda na latanie z roku na rok jest coraz popularniejsza i dotyczy także osób, które nie są na co dzień związani z tą branża. Jaką licencję warto wyrobić na początek i co jest potrzebne aby ją uzyskać?

Co jest potrzebne do uzyskania licencji LAPL?

licencja lapl - co jest potrzebneJeżeli chciałbyś uzyskać licencję pilota i zastanawiasz się, jaką licencję warto wyrobić na początek, postaramy się to objaśnić  w poniższym wpisie. Licencja rekomendowana dla początkujących pilotów to licencja lapl – co jest potrzebne aby ją uzyskać? Przede wszystkim, bardzo ważne są kryteria związane ze zdrowiem i wiekiem osoby, która stara się o tę licencję. Minimalny wiek osoby która przystępuje do niezbędna szkolenia nie może być niższy niż 16 lat, a wiek, który trzeba mieć w chwili uzyskania licencji to 17 lat. Dodatkowo, bardzo istotne jest uzyskanie pozytywnego wyniku wszystkich badań lekarskich, które potwierdzają odpowiedni stan zdrowia osoby, która stara się o licencje pilota. Wymagane orzeczenie lekarskie, które trzeba przedłożyć aby ubiegać się o uzyskanie licencji, znane jest jako Part-MED Klasy LAPL – potwierdzi ono odpowiedni stan zdrowia uczestnika szkolenia, szczególnie jeżeli chodzi o stan wzroku czy kondycję fizyczną. Przed uzyskaniem licencji LAP oczywiście najpierw trzeba przebyć szkolenie potwierdzające posiadanie przed uczestnika odpowiednich umiejętności koniecznych do latania. Program takiego szkolenia jest oparty o 30 godzin lotów, i 100 godzin szkolenia w trybie stacjonarnym. Następnie uzyskanie przez uczestnika odpowiednich i niezbędnych umiejętności jest potwierdzone dwoma egzaminami: teoretycznym i praktycznym. Egzamin teoretyczny jest oparty o sprawdzenie wiedzy z dziewięciu głównych przedmiotów poruszanych podczas szkolenia i jest zdawany przez Lotniczą Komisją Egzaminacyjną. Egzamin praktyczny zaś jest zakończony uzyskaniem licencji LAPL, jeżeli uczestnik będzie w stanie wykonać wszystkie czynności zlecona przez egzaminatora. Do czego uprawnia uzyskana licencja LAPL? Przede wszystkim, uczestnik szkolenia który ją uzyskał może wykonywać loty niekomercyjne według przepisów określonych normą VFR. Loty mogą się odbywać na samolotach jednosilnikowych, a liczba pasażerów lotu nie może przekraczać liczby czterech osób.

Jak widać, uzyskanie licencji pilota nie jest proste ale z drugiej strony, każdy człowiek który cieszy się dobrym stanem zdrowia jest w stanie spokojnie uzyskać taką podstawową licencję. Szkolenie poprzedzające uzyskanie licencji wystarczy, aby nabyć umiejętności konieczne do manewrowania mniejszymi samolotami, z niewielką ilością paserów. Organizacją takiego szkolenia zajmuje się obecnie wiele firm szkoleniowych na rynku polskim i zagranicznym.