Karmidło dla kur – jak właściwie wybrać?

Kura nioska to specyficzne stworzenie, które jest takim gatunkiem kojarzonym przede wszystkim ze znoszeniem dużej liczby jajek, ale taki efekt uda się osiągnąć tylko i wyłącznie pod warunkiem spełnienia kilku istotnych czynników. Założeń takich jak chociażby dostęp do właściwych ilości karmy, która będzie reprezentowała naprawdę dobrą jakość. Właśnie z tego powodu w karmidle dla kur zawsze znajdują się elementy, które sprawiają, że poddawana tym zwierzętom pasza zawsze będzie naprawdę dobrej jakości, bo nie będzie mogła się zmieszać z odchodami czy innymi tego typu odpadami znajdującymi się w kurnikach. Znaczenie w tym kontekście ma nawet wyjątkowo niepozorna klapa górna poidła zasypowego.

Warunki w karmidłach dla kur?

karmidła dla kurWpływ na jakość paszy ma również to, że w większości przykładów karmideł, które możemy zobaczyć w sklepach i innych tego typu miejscach, są one tak zbudowane, aby do paszy nie miała dostępu wilgoć, bo wtedy nie będzie się po prostu psuła. Duża część karmideł jest bowiem tak budowana, aby można było zapas paszy uzupełniać raz na kilka dni, bo to zdecydowanie upraszcza opiekę nad zwierzętami, nie zmieniając skuteczności. Bądźmy jednak świadomi tego, że zużycie tej paszy w każdym pomieszczeniu może być inne, bo zależy od liczby żyjących tam zwierząt i do tego powinny być też dopasowane konkretne karmidła dla kur. Tym bardziej że bardzo często w podstawie mają one elementy oznaczające podział na przykład na poszczególne osobniki. Dzięki temu mogą one swobodnie korzystać z czegoś takiego, nie przeszkadzając sobie nawzajem. Te elementy oczywiście wzmacniają konstrukcję całego poidła i łączą trwale podstawy ze zbiornikami na pasze. Karmidła mają tak dopasowane kształty i elementy, aby można było je ściągać i zakładać ponownie dosłownie w mgnieniu oka, bo chodzi tutaj szczególnie o górne części. Nie ma tam bowiem najmniejszego miejsca na przenikanie wilgoci. Chociażby tej pochodzącej z powietrza i tak dalej.

Pasza natomiast będzie trafiała do podstawy karmidła najczęściej poprzez wykorzystanie zjawiska grawitacji, które przecież występuje w równym stopniu na całej planecie. Wysokość podstawy, do której trafia ta pasza to parametr, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę i dopasować go do wieku zwierząt, które chcemy ten sposób karmić, ponieważ tylko i wyłącznie wtedy będą one mogły rzeczywiście korzystać z takiego elementu wyposażenia kurnika. Karmidło dla kur ma naprawdę dobrze przemyślaną konstrukcję, bo producentowi chodziło o to, aby funkcjonowało całymi latami.