Kim jest projektant wnętrz?

Nie każdy konkretnie zdaje sobie sprawę z tego, na czym polega praca projektanta wnętrz. Jednak ma on bardzo odpowiedzialne zadanie, ponieważ to dzięki niemu będzie można podziwiać swoje przyszłe wnętrze. Dlatego warto poznać bliżej na czym polega jego praca. 

Praca od podstaw – projektant wnętrz

projektanci wnętrzPrzede wszystkim jest to osoba, która musi mieć jak najlepsze wyczucie gustu i głowę pełną pomysłów. Żeby jednak zostać projektantem wnętrz trzeba skończyć studia na odpowiednim kierunku, choć nie zawsze jest to wymóg konieczny. W przepisach prawa nie ma konkretnych regulacji, które nakazywałyby osobie chcącej podjąć pracę w takim charakterze, ukończyć takich studiów. Najważniejszą cechą, jaką szczególnie powinni mieć projektanci wnętrz to wysokie poczucie estetyki i to jednak najwyższej klasy. Jeżeli do tego zna on urbanistykę, technikę, architekturę, sztukę i historię to można śmiało powiedzieć, że jest on projektantem pierwszej klasy, który posiada niesamowitą wiedzę dotyczącą projektowania wnętrz. Jak sama nazwa wskazuje – zajmuje się on przede wszystkim projektowaniem od podstaw. To w jego głowie rodzi się ogólny koncept tego, jak ma wyglądać dane miejsce, niezależnie od tego jakie jest. Oczywiście musi on się liczyć z tym, że w trakcie tworzenia swojego projektu musi mieć na uwadze wszystkie uwagi zleceniodawcy, ponieważ jego zdanie w całym tym przypadku jest najważniejsze. Jednak projektant musi spełnić wszystkie jego oczekiwania, co będzie oznaczało jak największy sukces. Dlatego istotny jest również kosztorys projektu, bo jednak dzięki niemu projektant swobodnie będzie mógł dobrać odpowiednie meble i inne produkty, potrzebne do zrealizowania całego planu. Jednak projektant, który ukończył studia, posiada o wiele szerszą wiedzę i możliwe, że większe doświadczenie, dzięki czemu łatwiej będzie mu zdobyć swoich klientów, którzy pierwsze co zwracają uwagę właśnie na umiejętności takiego człowieka i przede wszystkim jego wiedzę, która powinna być wysoka. Projektant jest bardzo odpowiedzialny za realizację całego projektu, więc powinien być on jak najbardziej rozsądny. Efekt końcowy musi być oszałamiający i trafiający w gusta zleceniodawcy, co jest jednak najbardziej istotne w całym tym zadaniu. 

Praca projektanta wnętrz jest jednak bardziej wymagająca niż mogłoby się wydawać. Spora wiedza to nie wszystko co musi posiadać, ponieważ w tym przypadku najważniejsza jest również wysoka kreatywność oraz odpowiedzialność. Dlatego powinien znać wszystkie style architektoniczne i różnorodne możliwości.