Koła zębate na co dzień

 

Wbrew najśmielszym oczekiwaniom koła zębate są wszędzie wokół nas. Mimo że nie zawsze są dla nas widoczne, to zawsze działają i wykonują zlecone im zadanie. A zadania te są bardzo różne i zależą od tego, do czego dane koło jest używane, jednak reguła jest zawsze ta sama – służą one do poruszania jakiegoś mechanizmu. Dodatkowo można używać niezliczonej ilości zębatek by stworzyć bardziej skomplikowany mechanizm, jednak większość z zębatek, które spotykamy na co dzień są dość prostymi mechanizmami.

Zębatki, na które możemy się natknąć

standardowe koło zębateNa początek chciałbym zacząć od najłatwiejszego mechanizmu, który widzimy najczęściej. Jest to zębatka, którą możemy znaleźć jako element roweru. Dwie zębatki – najczęściej jedna mniejsza, druga większa – sprawiają, że nasze pedałowanie napędza tylne koło, a tym samym dają nam, jakby na to nie patrząc możliwość jazdy na rowerze. W momencie gdy łańcuch spada – nie możemy jechać. Kolejnym dość dobrym przykładem są nasze zegarki. Prawie każdy zegar – poza tymi cyfrowymi, oczywiście – napędzany jest całym systemem małych kół zębatych, które poruszają wskazówkami. Na przykład w przypadku wskazówki pokazującej sekundy przestawienie jednego zęba trwa dokładnie jedną sekundę. Jest to bardzo precyzyjny mechanizm, więc nie ma tutaj mowy o żadnych opóźnieniach czy błędach. Warto wspomnieć też o tych niewidzialnych bohaterach, jakimi są koła zębate w zamkniętym przedmiocie. Jako przykład podam tutaj talerz mikrofali, który używa właśnie kilku kół zębatych, by nim obracać. Dzięki ich wykorzystaniu możemy cieszyć się ciepłym posiłkiem z każdej ze stron, nie tylko tej naświetlanej. Standardowe koło zębate możemy też zobaczyć w dawnych młynach – są one dowodem na to, że technologia ta nie była ulepszana od tysięcy lat, jednak wciąż działa tak samo skutecznie nawet i w nowoczesnym świecie. Nie ma lepszego dowodu na to, że perfekcji zwyczajnie nie da się już dodatkowo ulepszyć. Kół zębatych również nie ubywa – ba, jest ich z roku na rok więcej, gdyż nowoczesne technologie chętnie korzystają z tego właśnie rozwiązania.

Jak widać koła zębate można spotkać wszędzie – to były tylko najprostsze przykłady, jakie mogłem podać. Warto też poznać historię tego elementu, gdyż sięga ona wiele lat wstecz w przeszłość. W przyszłości zresztą będziemy widzieć ich jeszcze więcej – większość najnowocześniejszych robotów używa właśnie kół zębatych jako elementów ruchowych, a ciężko byłoby zastąpić je w jakikolwiek inny sposób. Dlatego miejmy na uwadze, że ten przedmiot pozwala nam wciąż rozwijać świat.