Jedną z wartych rozważenia alternatywą dla zasilanego w energię systemu grzewczego domu może być połączenie instalacji fotowoltaicznej z pompą ciepła. Jest to rozwiązanie szczególnie korzystne w przypadku rejonów pozbawionych dostępu do sieci gazowej, co zapewnia zarówno ochronę przed zanieczyszczeniem środowiska, a przy porównaniu kosztów inwestycyjnych i eksploatacyjnych daje koszty równoważne z użytkowaniem gazu płynnego. Czy rzeczywiście korzystanie z instalacji fotowoltaicznej będzie korzystną opcją?
Montujemy fotowoltaikę we własnym domu
Ponowne przetwarzanie energii elektrycznej w ciepło nie zapewnia efektywnego wykorzystania energii słonecznej i pozwala na uzyskanie sprawności na poziomie koło 15%, to wykorzystując ją do zasilania pompy ciepła można zwiększyć poziom sprawności nawet trzykrotnie. Przeprowadzając analizę zysków energetycznych czy ekonomicznych wartością bazową powinno być roczne zapotrzebowanie na energię. W przypadku zasilania z pompy ciepła poziom zużycia energii elektrycznej może być trzykrotnie mniejszy, co w znacznym stopniu obniża wymagania odnośnie mocy zamontowanych paneli fotowoltaicznych. Jeżeli energia z instalacji fotowoltaicznej ma być wykorzystywana całorocznie do innych celów, ni ogrzewanie, panele powinny mieć odpowiednio większą moc, nieprzekraczającą 10 kW. Należy mieć świadomość, że w innym przypadku zmniejsza się udział energii elektrycznej zwracanej za darmo z sieci. Wtedy zamiast 80% będzie możliwe odzyskanie jedynie 70%, co s-powoduje konieczność zakupu dodatkowej energii sieciowej albo zwiększenie mocy paneli. Jeżeli interesuje nas fotowoltaika w koszalinie znajdziemy profesjonalne oferty. Warto skorzystać z usług firmy, która zajmuje się kompleksowym montażem, ale jednocześnie także doradztwem w tym zakresie. Pozwoli to na dobranie najbardziej optymalnych w naszym przypadku potrzeb, a także zminimalizować poziom ewentualnych strat, jakie pojawiają się w razie wyboru nieodpowiednich rozwiązań dla danej nieruchomości.
Pozyskiwany z ogniw fotowoltaicznych prąd stały musi przejść do inwertera, który zamieni go na prąd zmienny, co umożliwia podłączenie go do krajowej sieci elektroenergetycznej. Sporadycznie opłacalnym rozwiązaniem są instalacje fotowoltaiczne, które pracują w układzie autonomicznym, czyli bez podłączania do sieci, natomiast rolę magazynu energii będą pełniły akumulatory. Jest to jednak rozwiązanie korzystne wyłącznie w takich lokalizacjach, w których nie mamy dostępy do sieci elektroenergetycznej.