Jeżeli planujemy sprzedaż mieszkania albo domu, możemy powierzyć wykonanie tego zadania agentowi. Warto jednak wiedzieć, na jakie detale należy zwrócić uwagę w czasie współpracy z biurem nieruchomości. Pierwsze spotkanie powinno posłużyć poznaniu się, sprecyzowaniu oczekiwań oraz zbudowaniu wzajemnego zaufania. Podejmując współpracę z agencją nieruchomości warto zastanowić się czego oczekujemy od pośrednika. Pomoże nam to wybrać najbardziej optymalną ofertę, z której będziemy w pełni zadowoleni.
Jak znaleźć zaufanego pośrednika nieruchomości?
Każde z biur nieruchomości, którego ofertą będziemy zainteresowani, powinno przedstawić nam jasne zasady współpracy. Umowy z agentem nie powinno się podpisywać w pośpiechu, należy się także dowiedzieć do czego zobowiązuje się biuro w ramach konkretnej usługi oraz za co dokładnie mamy zapłacić. Należy oczekiwać, że pośrednik bardzo jasno przedstawi warunki oraz odpowie na pytania związane z umową. Jeżeli chcemy znaleźć zaufane biuro nieruchomości – Katowice są odpowiednim miastem do poszukiwań. Również pośrednicy mogą nam, jako klientom zadawać wiele pytań. Po ich charakterze będziemy mogli wywnioskować czy pośrednik jest profesjonalistą. Należy pamiętać, że taka osoba nie wie wszystkiego na temat sprzedawanej nieruchomości. Powinien jednak wiedzieć, jakich informacji potrzebuje, aby w sposób szybki, skuteczny oraz bezpieczny ją sprzedać. Może potrzebować kilku istotnych dokumentów informacji, jak na przykład rok budowy budynku, materiał z jakiego jest wykonany, wysokość czynszu i rocznego podatku od nieruchomości, a także sąsiedztwa. Dodatkowo przed spotkaniem z pośrednikiem należy przygotować niezbędne dokumenty, takie jak dokument potwierdzający prawo własności, numer Księgi Wieczystej czy dokumenty tożsamości. Ustalenie dokładnych informacji na temat nieruchomości będzie stanowiło zasadniczą część pracy pośrednika, ponieważ przełoży się to na szybsze znalezienie zainteresowanych potencjalnych nabywców.
Aby pośrednik mógł podjąć się sprzedaży nieruchomości, musi z klientem podpisać umowę pośrednictwa. Powinny być w niej określone szczegółowo zasady współpracy, obowiązki, a także obowiązki obu stron i wynagrodzenie. Podstawowo dzieli się umowy na otwarte oraz na wyłączność. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem są umowy otwarte, które umożliwiają także zlecanie pośrednictwa innym biurom oraz oferowanie nieruchomości na własną rękę. Klienci wybierają takie umowy, ponieważ liczą, że w ten sposób uda im się szybciej sprzedać nieruchomość.