Korzystamy ze skrzynki instalacyjnej

Za podstawową funkcję szafek i skrzynek instalacyjnych uznaje się zabezpieczanie rozdzielaczy przed ewentualnym uszkodzeniem mechanicznym. W takich skrzynkach znajdują się wszelkiego rodzaju zawory oraz rozdzielacze. Standardowo są one produkowane z kwasoodpornej stali nierdzewnej, która zapewnia nie tylko odporność na uszkodzenia mechaniczne różnego rodzaju, ale także na działanie korozji. Co jeszcze warto wiedzieć na temat powszechnie stosowanych skrzynek instalacyjnych? Jakie warto wybrać rodzaje?

Poszukujemy wytrzymałej skrzynki instalacyjnej

wytrzymała skrzynka instalacyjnaOferowane przez producentów skrzynki instalacyjne posiadają dodatkowe zabezpieczenia, których funkcja polega na ochronie przed przypadkowym otwarciem. Bywają one także stosowane do maskowania instalacji albo innej aparatury sterujące w przypadku domów jednorodzinnych oraz bloków, a także w obiektach komercyjnych, a nawet w przemysłowych. Dobrym zakupem będzie wytrzymała skrzynka instalacyjna. Poszczególne modele dostępne na rynku są bardzo zróżnicowane i można je podzielić na kilka kategorii. Pierwszym kryterium podziału może być ich przeznaczenie. Standardowo dzieli się szafki instalacyjne na gazowe, na zawór wody oraz uniwersalne. Kolejnym kryterium podziału może być sposób montażu skrzynek instalacyjnych, w tym podtynkowe oraz natynkowe. Decydując się na model natynkowy, należy dokładnie ustalić trasę przebiegu rurociągu oraz wysokość posadzki. W dalszym etapie należy ustawić szafkę na odpowiedniej wysokości, po uwzględnieniu grubości izolacji cieplnej, wypoziomować ją oraz zamocować do ściany poprzez otwory w tylnej ścianie szafki. W tym celu należy wykorzystać szyny oraz prowadnice. W przypadku decyzji odnośnie montażu szafek podtynkowych, należy także ustalić przebieg trasy rur oraz przygotować wnękę w ścianie, która rozmiarami będzie odpowiadała wymiarom szafki. W dalszej kolejności należy ją wypoziomować oraz zamocować, a na jej tylnej ścianie zamontować szyby montażowe, aby przykręcić do nich rozdzielacz. Już po wykończeniu ścian, montuje się przednią ścianę szafki.

Dostępne na rynku skrzynki instalacyjne, pełnią zarówno funkcje ochronne, ale jednocześnie pozwalają w sposób estetyczny zakryć rozdzielacze, instalacje czy aparaturę sterującą. Dzięki temu możliwe jest właściwe jej zabezpieczenie przed uszkodzeniami i dostępem niepowołanym osób, a także zapewnienie odpowiedniego wyglądu. Aby jednak mogły być realizowane obie te funkcje, konieczne jest zamówienie skrzynek instalacyjnych od sprawdzonego producenta. Powinny być one wykonane z trwałych materiałów i z odpowiednią starannością.