Królicze żywienie na co dzień

 

Królik w domu dla niektórych osób kojarzy się ze zwierzęciem jedzącym non stop marchewkę. Warto jednak wiedzieć, iż regularne podawanie tego warzywa może doprowadzić do przedwczesnej śmierci. Dlatego należy uważnie zapoznać się z tym co królikowi służy, a co jest dla niego niezbyt dobre. Oczywiście, mało kto wie jak ważne jest siano w diecie tego stworzenia. Mimo to poza nim należy regularnie podawać mu odpowiednie mieszanki ziół, dzięki którym królik będzie miał dietę bogatą w witaminy oraz dodatkowe ciekawe smaki jedzenia.

Pokarm idealny dla królika

zioła dla królików suszoneNie każdy z nas chce mieć w domu psa albo kota, które wydają się nam bardzo czasochłonnymi zwierzętami. Dlatego decydujemy się na królika. Warto jednak pamiętać, iż stworzenie to potrzebuje tak samo dużo troski jak inne zwierzęta. Musimy je regularnie wyczesywać, podcinać pazurki oraz zabierać do weterynarza na kontrole, odrobaczanie czy szczepienia. Inną ważną kwestią jest jedzenie, które musi być odpowiednio dobrane, aby nasz królik wiódł długie i zdrowe życie. Oczywiście, w diecie królika najbardziej istotnym pokarmem jest siano, które powinno być dla niego dostępne zawsze. Dzięki niemu ściera rosnące całe życie zęby oraz wspomaga pracę żołądka. Siano jest również pełne włókniny oraz witamin niezbędnych królikowi do przeżycia. Kolejnym istotnym aspektem są zioła dla królików suszone, które powinniśmy podawać regularnie, a przy tym różnorodnie. Istnieje wiele ziół, które możemy podawać na co dzień, ale są też takie, które powinniśmy dodawać do stałych mieszanek w mniejszych ilościach. Najwięcej możemy podawać melisy, babki lancetowatej, mniszka lekarskiego czy tymotki łąkowej. Z kolei do nich możemy co jakiś czas dodawać skrzyp polny, miętę, krwawnik bądź płatki róży z krzewów. Tak bogata i urozmaicona dieta doskonale wpłynie na delikatny żołądek naszego stworzenia, przez co będzie szczęśliwym królikiem skorym do skakania oraz zabawy. Zadbajmy o to, ponieważ bez tego będzie bardzo osowiały i niechętny do niczego.

Jednymi z bardziej delikatnych zwierząt są króliki, które muszą być odpowiednio żywione oraz pielęgnowane, aby w warunkach domowych dożyć niemal 10 lat. W związku z tym powinien mieć nieograniczony dostęp do siana w paśniku, jak również codziennie podawane suszone ziółka. Warto też szybciej zapoznać się, które zioła mogą być podawane codziennie, a które nieco rzadziej. Dzięki temu królik będzie miał urozmaicone pokarmy oraz nie zaszkodzą mu. Zadbajmy o zdrowie swojego pupila poprzez zdrowe posiłki.