Kurtyny wodne w czasie upałów

W czasach ocieplenia globalnego temperatury powietrza wzrastają do rekordowych wyników zwłaszcza latem odczuwamy je najbardziej, temperatury utrudniają codzienne czynności, prace na otwartym terenie to udręka, a spacer po mieście nie należy do przyjemnych. Synoptycy alarmują żeby pić wodę do oporu, schładzać się przemywając twarz kilka razy dziennie. Jak chronić się przed upałami gdy nawet średniowieczne mury świątyń zamiast chłodu oddają ciepło? Z pomocom przychodzą nowoczesne rozwiązania technologiczne.

Wodne kurtyny przegląd funkcji

kurtyny wodneGdy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenie drugiego stopnia i prognozuje wystąpienie silnych upałów gospodarze miast sięgają po środki zapobiegające takie jak kurtyny wodne które są oblegane przez pieszych, najczęściej atrakcja taka uruchamiana jest na osiem godzin od dziewiątej do siedemnastej, mgiełka obniża temperaturę nawet o 6°C i w zależności od modelu zużycie wody to 13 l/h. Społeczności ekologiczne twierdzą że to marnotrawienie zasobów wody co w tych czasach jest nie dopuszczalne, w niektórych miastach brakuje wody w kranach czy nawet wysychają stawy a w niektórych woda leje się po chodnikach, dlatego przydało by się utworzyć organ odpowiadający za odpowiedzialne zarządzanie wodą w miastach. Kurtyny wodne popularne są również w prywatnych ogrodach gdzie cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko dzieci, zestawy kurtyn ogrodowych są niezwykle elastyczne w użyciu, można je szybko zdemontować, a następnie zamontować wąż w innym miejscu na balkonie, tarasie, czy pod parasolem a nawet w  namiocie. Schładzanie wodne występuje również w postaci naturalnej nad morzem i przy wodospadach jest to wyjście ale tylko dla lokalnych mieszkańców. Wodnych atrakcji schładzających nasze ciał doświadczyć możemy też w popularnym miasteczku Ciechocinek który słynie z kurortów rekreacyjno-wczasowych i z konstelacji trzech ogromnych tężni solankowych. Bramki zraszające stosuje się także w ratownictwie gdzie pełną funkcje ściany przeciwogniowej.

Na koniec powinniśmy wspomnieć o istotnej funkcji kurtyn wodnych dla służb porządkowych, mianowicie nie pozwala przedostawać się pyłom i zanieczyszczeniom, stwarza warunki dla neutralizacji gazów i dymu, za jej pomocą możemy zmniejszyć zasięg pożaru i uchronić przed jego skutkami sąsiadujące budynki, chyba nie trzeba wyjaśniać jak cenne jest to przy ratowaniu ludzkiego życia. Podsumowując tak zwane mgiełki, kurtyny czy spryskiwacze to bardzo popularny i łatwy w dostępności sposób na upały.