Lampka rowerowa – jak wybrać najlepszą?

Miałam ostatnio niezbyt przyjemną przygodę. Wybrałam się z koleżanką na wycieczkę rowerową. Jechałyśmy przez dobre dwie godziny i tak się zgadałyśmy, że zastał nas wieczór. A tu trzeba było wrócić do domu. I nie byłoby w tym nic niewłaściwego, jeśli nie fakt, że nie miałam odpowiedniego oświetlenia. Moja niewielka lampka rowerowa, pełniąca też funkcję latarki, została w domu. Miałam tylko małych rozmiarów tylną lampkę, która okazała się niewystarczająca.

Dlaczego tak ważne jest używanie lampki rowerowej?

niewielka lampa rowerowa przedniaMój rower ma 20 lat. Przez ten czas służył mi bezawaryjnie, przejechałam na nim wiele kilometrów. Wyposażyłam go też w niezbędny sprzęt, w tym również odblaski. Kupiłam oświetlenie, na które składała się niewielka lampa rowerowa przednia oraz lampka tylna, świecąca pulsacyjne, dająca czerwone światło. Skupmy się jednak na lampie przedniej, w moim przekonaniu o wiele ważniejszej. Wybrany przeze mnie model kupiłam w jednym ze sklepów rowerowych działających w sieci. Lampka ta jest odporna na wstrząsy, można ją zamontować na przednim wsporniku kierownicy. Jest w niej dioda o mocy 1 Wata, która bardzo dobrze oświetla drogę po zmroku. Lampka jest zasilana na baterię (trzy AAA), posiada również funkcję zoom. Ma możliwość regulacji i daje się ją wykorzystać jako latarkę (wyjmując z uchwytu). I właśnie ta ostatnia jej właściwość mnie zgubiła. Rower przechowuję w piwnicy i gdy zeszłam tam po słoiki, chciałam jeszcze zajrzeć do jednej z szaf. Potrzebowałam dodatkowego oświetlenia, odczepiłam więc z roweru latarkę. Niestety, zapomniałam odłożyć jej na miejsce. Kiedy więc pojechałam z koleżanką na wycieczkę, mój rower nie był przygotowany na powrót po zmroku. Okazało się to nie tyle problematyczne, co niebezpieczne. Jeden z kierowców nawet zatrzymał się i wyraził swoje niezadowolenie w dość niecenzuralny sposób. I choć nie zgadzam się z formą jego przekazu, to z jednym muszę się zgodzić – podróżowanie rowerem bez prawidłowego oświetlenia było skrajnie nieodpowiedzialne z mojej strony i niebezpieczne. Jeszcze tego samego wieczora zamontowałam lampkę na właściwym miejscu.

Każdy uczestnik ruchu musi zapewnić sobie bezpieczeństwo na drodze po zmierzchu. To bardzo ważne i wymagane nie tyle literą prawa, co własnym poczuciem odpowiedzialności. Po ciemku trudno zauważyć cokolwiek na drodze. Zakup odpowiedniej lampki rowerowej nie jest ani drogą inwestycją, ani zadaniem trudnym do wykonania. Szeroki ich wybór znaleźć można w wielu sklepach z akcesoriami rowerowymi oraz w sklepach sportowych.