Leczenie uzależnień – to warto wiedzieć

Osoby uzależnione od rozmaitych substancji, bardzo często nie zdają sobie sprawy z powagi sytuacji, w jakiej się znajdują. Niejednokrotnie przekonują, że nad wszystkim panują, że mogą przerwać zażywanie w każdej chwili i że osoby z ich otoczenia, które zwracają uwagę na problem, po prostu przesadzają. Sprawa jest na tyle poważna, że dopóki uzależniony sam nie zrozumie, że sytuacja w jakiej się znalazł wymknęła mu się spod kontroli, jego bliscy niewiele niestety będą mogli zrobić.

Rodzaje uzależnień i ich leczenie

leczenie uzależnień wrocławRodzajów uzależnień jest wiele. Część z nich w większym stopniu komplikuje ludzkie życie, a część w mniejszym. Przykładowo, uzależnienie od nikotyny, poza zagrożeniem dla palacza, nie wpływa negatywnie na inne sfery jego życia. Osoba paląca papierosy pozostaje świadoma i nie zaniedbuje przez to swoich codziennych obowiązków. Inaczej się sprawy mają w przypadku uzależnienia od alkoholu czy substancji psychoaktywnych. W tym wypadku odbija się to nie tylko na zdrowiu uzależnionego, ale również przekłada się na inne sfery jego życia, a w konsekwencji może doprowadzić do sięgnięcia przysłowiowego dna. Wyżej wymienione uzależnienia nie pozwalają osobom na nie cierpiącym kontrolować swojego zachowania, doprowadzają je do utraty świadomości, a także przyczyniają się do utraty pracy, rodziny i niejednokrotnie również dachu nad głową.  W takim wypadku, jedynym ratunkiem dla uzależnionego jest leczenie uzależnień Wrocław. W przypadku, kiedy wyżej wspomniany realnie zagraża swojemu życiu i zdrowiu, jak i osobom w jego otoczeniu, możliwej jest uzyskanie przez rodzinę sądowego nakazu jego leczenia. Wtedy też taka osoba pod przymusem umieszczana jest w ośrodku, w którym poddaje się ją odwykowi i terapii. Jeżeli jednak uzależniony sam zdecyduje się na leczenie, wówczas osobiście może zgłosić się do takiego ośrodka. Wówczas pod okiem specjalistów możliwe będzie uporanie się z problemem i wyjście z nałogu. Należy pamiętać o tym, że dużą rolę w całym procesie odgrywa także rodzina uzależnionego. Warto, aby okazała mu wsparcie w momencie hospitalizacji i pomagała w dojściu do pełnej sprawności.

Podsumowując – uzależnienie to proces, który może trwać nawet kilka lat. Zaczyna się ono bardzo niewinnie, aż w pewnym momencie wymyka się spod kontroli i powoduje poważne perturbacje w życiu uzależnionego. Czasami jedyny sposób na to, aby wyżej wspomniany zauważył, że problem jest naprawdę poważny, to pozostawienie go samego ze sobą. Dopiero w tym momencie może dotrzeć do niego, że przez swój nałóg wszystko stracił i aby to odzyskać, musi poddać się leczeniu pod okiem specjalisty.