Lecznicze kąpiele kwasowęglowe

 

Choroby krążenia stają się swego rodzaju dotkliwymi infekcjami cywilizacyjnymi. Problemy z prawidłowym przepływem krwi nie dotykają tylko osoby starsze, ale także coraz młodszych. Mówi się, że często jest to spowodowane siedzącym trybem życia, ale także niezdrowym odżywianiem, kiedy to nasz obiad zastępują fast food’we przekąski.

Kąpiel kwasowęglowa na poprawę krążenia

kąpiele kwasowęgloweNadciśnienie to jeden z dotkliwszych problemów związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem układu krążenia. Fakt, że dotyka już co trzeciego Polaka nie napawa optymizmem, a jedynie pokazuje szokujący zasięg problemu. Nadciśnienie wywołane wspomnianym wcześniej nieodpowiednim trybem życia, brakiem aktywności fizycznych, nadużywaniem soli, a także spożywaniem alkoholu i paleniem papierosów, w skrócie wszystkim co w dzisiejszej modnym trendzie dbania o siebie i swoje zdrowie jest całkowicie passe. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy ze swojej dotkliwej przypadłości, co uniemożliwia im wszczęcie zmiany nawyków czy leczenia i zabiegów, które mają na celu usprawnić krążenie krwi w organizmie. Jednym z tych bardziej przyjemnych są kąpiele kwasowęglowe, które występują w wersjach „mokrych” i „suchych”. Takie prysznice wykorzystują wody kwasowęglowe lub ich szczawy nasycone dwutlenkiem węgla. Ich działanie ściśle opiera się na CO2, które nieco drażniąc receptory skórne zwiększają mikrokrążenie. Relaksujące kąpiele skutecznie zwalniają pracę naszego serca i pozwalają mu odetchnąć, choć jednocześnie zwiększają jego wydolność. W efekcie nasze krążenie ulega znacznej poprawie, upłynnia się przepływ krwi, co bezpośrednio wpływa na nasze samopoczucie oraz stan zdrowia. Ponadto woda wzbogacona kwasami węglowymi przeznaczona do leczniczych kąpieli nie przekracza temperatury 34 stopni, jest to więc wartość, która nie przekracza temperatury ciała człowieka. Kilkakrotne poddanie się takiemu zabiegowi skutecznie obniża ciśnienie, a wchłonięty przez skórę dwutlenek węgla uwydatnia pracę płuc przez co poprawia się również bilans tlenowy. Co ciekawe, pomieszczenia przeznaczone do mokrych kąpieli kwasowęglowych muszą być odpowiednio wentylowane, a specjalne wanny wyposażone są w nakrycia, których zadaniem jest zapobieganie nadmiernej emisji CO2 z wody, które tworząc opary, są stosunkowo niekorzystne dla zdrowia.

Mokre kąpiele kwasowęglowe są przyjemnym sposobem walki z nadciśnieniem, bo kto nie lubi oddać się czasem głębokiemu relaksowi w wannie? Oprócz zbawiennej poprawy wydolności żylnej, takie terapie stosuje się także u osób zmagających się z reumatyzmem czy chorobami związanymi z przeciążeniem narządów ruchu.