Malowanie mebli samodzielnie

Czy renowacja i odświeżanie mebli, może zagwarantować nam satysfakcję? Czasem wydaje nam się, że kupowanie nowych rzeczy daje dużo radości. Jednak jeszcze więcej radości możemy zyskać wtedy, gdy zdecydujemy się na odnowienie naszych starych mebli, chociażby poprzez zwykłe ich pomalowanie. Wówczas przede wszystkim będziemy mogli bezpośrednio zaangażować się w pracę, ale również i za niewielkie pieniądze, zyskać zupełnie nowe meble.

Jak zabrać się za malowanie mebli?

matowa farba do mebliOczywiście by móc pomalować meble, potrzebnych jest nam kilka ważnych rzeczy. Przede wszystkim musimy zainwestować w odpowiednią farbę. Obecnie popularna jest matowa farba do mebli. Możemy jednak zdecydować się również na wybór tej w połysku. Taka farba występuje w różnych kolorach, choć obecnie ludzie najczęściej decydują się na zakup farby w kolorze bieli. Takie meble bowiem do wszystkiego pasują, zazwyczaj mają bardzo nowoczesny wygląd, są uniwersalne. Poza tym biały kolor łatwo jest w późniejszym czasie ponownie zamalować, jeśli przyjdzie taka potrzeba. Oczywiście meble trzeba również odpowiednio przygotować do tego, że będziemy nakładać na nie farbę. W jaki sposób jednak możemy to zrobić? Najlepiej jest oczywiście skorzystać z papieru ściernego i delikatnie zetrzeć wierzchnią warstwę poprzedniej farby bądź też lakieru. Oczyszczona powierzchnia gwarantuje nam bowiem, że farba dużo lepiej się przyjmie, a na tym zdecydowanie najbardziej powinno nam zależeć. Obecnie papier ścierny jest bardzo tani i można w gruncie rzeczy zakupić go w każdym sklepie budowlanym. Używanie go także jest proste i nie wymaga żadnej specjalistycznej wiedzy. Następnie gdy podłoże zostanie już przygotowane, możemy zabrać się za nakładanie farby. Oczywiście najlepiej byśmy nałożyli jej dwie warstwy, nawet jeśli już pierwsza warstwa zapewniła pełne krycie. Dlaczego? Im więcej farby, tym większa jej odporność na różnego rodzaju urazy mechaniczne. Poza tym nawet gdy już farba wyschnie, nie powinniśmy na tym poprzestawać. Dobrze jest zabezpieczyć farbę w jakiś sposób, przykładowo lakierem. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w sytuacji, gdy meble pełnią typowo użytkową rolę. Przykładowo są to krzesła.

Malowanie mebli może okazać się dla nas niebywałą frajdą. Poza tym na wykonywaniu tego typu prac, możemy także zaoszczędzić. Zamiast kupowania nowych mebli do każdego pokoju, możemy zdecydować się na zakup jakichś starych i samodzielne ich odnowienie. Na pewno takie działanie, zapewni nam sporą dawką satysfakcji.