Maski filtrujące ochronią przed smogiem i wirusami

 

Czy można ochronić się przed szkodliwym smogiem i wirusami w czasie, w którym atakują one niemalże jednocześnie? Jest taka możliwość, ponieważ wystarczy w tym celu dokonać zakupu odpowiednich środków ochronnych. Chodzi oczywiście o maski, których noszenie jest jedynym skutecznym sposobem na to, żeby uniknąć wdychania szkodliwych pyłków i wirusów. Nie wystarczy jednak założenie zwykłej maski medycznej, którą stosuje się przy stołach operacyjnych. Potrzebne są maski ochronne z odpowiednią filtracją.

Wirusolodzy polecają maskę ze skuteczną filtracją

polecane maski z filtrem ffp2Noszenie maseczek w obiektach zamkniętych takich jak sklepy, kościoły czy biura jest na tą chwilę zalecane niemalże na całym świecie. Chodzi oczywiście o walkę z koronawirusem. Dlatego wirusolodzy wyraźnie sugerują, że uniknięcie zarażenia się możliwe jest tylko wówczas, gdy nosi się odpowiednio filtrowaną maskę. Takie maski posiadają zamontowany specjalny filtr, który musi spełniać określoną normę. Normy ustalane są na podstawie przepuszczalności mikrocząstek o określonym rozmiarze liczonym w mikronach. Jeśli chodzi o walkę z wirusami i ze smogiem to najlepsze i najskuteczniejsze będą polecane maski z filtrem ffp2, który zatrzymuje praktycznie wszystkie pyłki i wirusy na zewnątrz. Oddychając w takiej masce nie musimy się obawiać, że zaszkodzą nam pyłki PM albo wirusy. Nie mniej trzeba pamiętać o tym, że filtr w takiej masce lub całą maskę należy regularnie wymieniać. Żywotność filtra jest zazwyczaj określona na wydrukowanym certyfikacie. Kupując maskę trzeba się dobrze przyjrzeć czy posiada ona odpowiedni certyfikat. Chodzi o to, że jakość filtracji powinna być potwierdzona na papierze, ale jest jeszcze duża różnica pomiędzy tym, kto taki certyfikat wystawia. Jest jeszcze jedna ważna informacja, którą trzeba znać zanim zacznie chodzić się w masce. Jeśli maska zrobi się od wewnątrz wilgotna to również może stracić swoje właściwości chroniące. Dlatego najlepszym wyborem są maski, które posiadają specjalny zawór ułatwiający swobodne oddychanie.

Przygotowując się do kolejnej jesieni i zimy pamiętajmy, że będzie to okres wzmożonej zachorowalności na grypę, a do tego jeszcze cały czas zmagamy się z koronawirusem. Chcąc się przed tym wszystkim uchronić wystarczy zainwestować kilkadziesiąt złotych w dobrej jakości maskę. Do tego koniecznie trzeba dokupić wymienne filtry, dzięki którym maskę będzie można stosować przez dłuższy czas. Niewielka inwestycja pozwoli uchronić się przed wdychaniem wszystkich pyłków i wirusów. Na chwilę obecną to jedyna możliwość takiej ochrony.