Metody leczenia stresu pourazowego

Schorzenie, które jest następstwem przerażającego, zagrażającego życiu wydarzenia fizycznego lub psychicznego to zespół stresu pourazowego. Często dotyczy osób, które były ofiarą napadu, uczestniczyły w różnych wypadkach lub byli świadkiem jakieś katastrofy. Osoby te mają często uporczywe oraz przerażające myśli związane z tym wydarzeniem. Zespół stresu pourazowego może pojawić się po wydarzeniu, które miało miejsce w życiu chorego, ale także wówczas, kiedy dotyczyło ono bliskich mu osób.

Specjalistyczna pomoc w leczeniu zespołu stresu pourazowego

jak wyleczyć zespół stresu pourazowego - WarszawaNajczęściej pojawia się on na skutek poważnych wypadków, katastrof, ale także dotyczy osób, które były ofiarą ataku lub przemocy fizycznej bądź psychicznej. Osoby takie, kiedy stykają się z sytuacją, która przypomina im o wydarzeniu, które budzi ich lęk przeżywają je na nowo w różnych wspomnieniach, a także koszmarach nocnych. Zespół stresu pourazowego może być przyczyną tego, że osoby, które na niego cierpią unikają kontaktu z innymi ludźmi, starają się izolować od otoczenia, są nadmiernie pobudzone, poddenerwowane, mają pogorszony nastrój, często nawet pojawiają się u nich myśli samobójcze oraz problemy ze snem. Nie potrafią także się skoncentrować, mają trudności w skupieniu uwagi, a u dzieci pojawia się często moczenie nocne. To, czy po jakimś traumatycznym wydarzeniu pojawi się u nas zespół stresu pourazowego jest indywidualną kwestią, jedne osoby są bardziej odporne, inne posiadają słabszą psychikę. Sprawia to, że do każdego poszkodowanego należy podchodzić w sposób indywidualny. Jeśli jednak problem nas dotyczy ważne jest zastanowienie się, jak wyleczyć zespół stresu pourazowego – Warszawa jest miastem, gdzie pracują dobrzy psychologowie oraz psychiatrzy pomagający osobom poszkodowanym. Leczenie zespołu stresu pourazowego obejmuje terapię która jest opracowana do każdego pacjenta, uwzględnia jego wiek, stan zdrowia, jego stan psychiczny, przyczyny pojawienia się zaburzenia, a także objawy. Tak samo jak w przypadku wszystkich zaburzeń psychicznych konieczne jest jak najszybsze leczenie ponieważ przynosi ono wówczas jak najlepsze efekty. Terapia ma za zadanie zredukować intensywność objawów, poprawić funkcjonowanie chorego, a także nauczyć go radzić sobie z codziennymi trudnościami. Bardzo często terapia musi być połączona ze stosowaniem leków farmakologicznych.

Sesje terapeutyczne są często skutecznym sposobem na poznanie dokładnych problemów pacjenta, który dzięki nim uczy się funkcjonować na nowo, poznaje techniki radzenia sobie ze stresem, odtwarza nowo przebieg traumatycznego wydarzenia, a terapeuta pomaga mu w radzeniu sobie z tą sytuacją. Jest to bardzo skuteczny sposób na pokonanie objawów i prawidłowe funkcjonowanie w społeczeństwie.