Polska leży w takiej strefie klimatycznej, że dla wszystkich jej mieszkańców temat ogrzewania jest bardzo istotny. Okresy ciepłe występują w tym miejscu niemal tak samo długo jak te zimne. Nawet w okresach przejściowych dogrzewamy domy, gdyż w przeciwnym razie temperatura w ich wnętrzach byłaby zbyt niska. Biorąc pod uwagę wysokie ceny opału powinniśmy się zastanowić w jaki sposób oszczędzić ciepło w naszym domu i gospodarować nim w sposób optymalny.
Jak działa rekuperacja w budynkach
Jako, że większość urządzeń centralnego ogrzewania oparta jest na kotły na paliwa stałe, stad duża część społeczeństwa odczuwa podwyżki tego rodzaju opału. Z tego powodu nie powinniśmy sobie pozwolić na jakiekolwiek marnotrawstwo energii cieplnej wytworzonej przez nasze piece. Podstawowym elementem, który zapewni nam to jest ocieplenie budynku. Tylko dobrze wykonana i wydajna izolacja cieplna utrzyma ciepło w naszych domach i nie pozwoli mu uciec na zewnątrz. Wie o tym każdy kto buduje nowy dom, a także te osoby, które do tej pory posiadały nieizolowane budynki. Obecnie technika jednak idzie na przód i oprócz samej izolacji istnieją jeszcze bardziej zaawansowane technologie, które powodują jeszcze mniejsze straty ciepła. Jeśli mamy dobrze zaizolowany budynek ciepło może jeszcze uciekać przez wentylację, która jest niezbędna. W takim przypadku wymyślona została rekuperacja w budynku, która działa na zasadzie urządzeń odzyskujących ciepło z powietrza, które opuszcza budynek poprzez kanały wywiewne. Dobry system rekuperacji opiera się na rekuperatorze ,czyli urządzeniu umieszczonym na końcu kanału wywiewnego, które wypuszcza zużyte powietrze, ale jednocześnie przekazuje energię cieplną z niego powietrzy, które zostaje do budynku wpuszczone z zewnątrz. Aby taki rekuperator działał w stu procentach niezbędna jest wentylacja mechaniczna, która automatycznie steruje obiegiem powietrza we wnętrzu naszego budynku. W przypadku wentylacji grawitacyjnej rekuperacja się praktycznie nie sprawdza.
Duże firmy posiadające olbrzymie budynki wiedzą, że w tego typu systemy warto inwestować. Każdy kto założył rekuperacje w swoim budynku na pewno zauważył, że koszty ogrzewania drastycznie maleją. Podobnie myślą mieszkańcy mniejszych budynków, dla których wydatki na opał to znaczna część domowego budżetu. Dzięki rekuperatorom, te wydatki zostały już w znacznej mierze obniżone, a pieniądze, które służyły do tej pory na zaspokojenie potrzeb cieplnych będą mogły być wydane na zupełnie inne, przyjemniejsze cele.