Miskant czyli ozdobna trawa w ogródku

 

Z trawą w ogrodzie walczy większość osób posiadających działkę i dom. Kto jednak powiedział, że trawa nie może pełnić funkcji ozdobnej? Oczywiście nie chodzi tutaj o zwykłą trawę. Coraz częściej w ogrodach sieje się różne gatunki traw ozdobnych, które wyglądają naprawdę okazale. Wyróżnić należy tu z pewnością roślinę o nazwie miskant olbrzymi. Miskant giganteus to roślina, która należy do rodziny wiechlinowatych.

Wymagania miskanta jako rośliny ozdobnej

miskant olbrzymi sadzonkiNie jest to roślina europejska, ale bardzo dobrze się u nas zadomowiła. Pochodzi z Chin, Japonii oraz z Korei – tam znajduje się jej środowisko naturalne. Wbrew pozorom klimat tych szerokości geograficznych jest bardzo podobny do europejskiego, w związku z czym miskant radzi sobie u nas doskonale. Inną nazwą miskanta jest trzcina chińska. Nie należy mylić tej rośliny z trawą słoniową. Są to dwa zupełnie różne gatunki. Gigantus to tak naprawdę mieszaniec, który powstał ze skorelowania miskanta chińskiego oraz miskanta cukrowego. Oba te gatunki są również chętnie uprawiane w naszym kraju. Z pewnością miskant będzie doskonałą ozdobą każdej rabaty. Można sadzić miskanta pojedynczo, ale również pięknie wygląda w dużych grupach. Ciekawostką może być to, że miskant olbrzymi znajduje zastosowanie na plantacjach energetycznych. Między innymi z tej rośliny otrzymuje się biopaliwo. Zanim jednak zdecydujemy się na wprowadzenie miskanta olbrzymiego do swojego ogrodu, musimy dowiedzieć się nieco o tym, do jakich rozmiarów się rozrasta. Nie bez powodu otrzymał nazwę olbrzymi Otóż miskant na wysokość osiąga nawet od 3 do 4 metrów wysokości. Źdźbła większości traw są puste. W przypadku gigantusa jest inaczej. Tutaj w źdźble znajduje się gąbczasty rdzeń. To sprawia, że trawa jest bardziej odporna na złamania, a deszcze i wichury jej niestraszne. Wiele sklepów internetowych i stacjonarnych ma w swojej ofercie takie produkty jak miskant olbrzymi sadzonki – wystarczy kupić kilka, bo są to rośliny, które dość szybko się rozrastają. Jeżeli chodzi o liście miskanta, to są one szorstkie i zielone. Liście opadają na zimę. Osiągają około 1 m długości.

Roślina woli miejsca nasłonecznione lub ewentualnie lekko zacienione. Wilgotność podłoża musi być umiarkowana. Miskanty dobrze sobie radzą na podłożach o lekko kwaśnym odczynie. Zanim posadzimy tę trawę, musimy dokładnie odchwaścić teren. Sadzonki najlepiej sadzić tak, by odstęp między nimi wynosił co najmniej metr. Na zimę warto osłonić młode rośliny za pomocą słomianych mat. Z kolei starsze rośliny są bardzo odporne na niskie temperatury.