Najbardziej znani producenci limuzyn

W wielu krajach, szczególnie w USA i krajach Półwyspu Arabskiego, limuzyny typu stretch służą przede wszystkim wygodzie, jako samochód państwowy i symbol statusu. W służbie cywilnej, zwłaszcza w służbie dyplomatycznej, ale czasami także jako luksusowa taksówka, limuzyny tego typu są wykorzystywane jako wariant upscale, porównywalny z vanem, na przykład, jeśli kilka głów państw ma być przewożonych razem z eskortą w jednym i tym samym samochodzie.

Limuzyny typu stretch

limuzyna na weselePierwsza „rozciągliwa limuzyna” została stworzona w Fort Smith, Arkansas, około 1928 roku przez firmę autokarową o nazwie Armbruster. W wielu krajach popularne jest również wynajmowanie limuzyn z kierowcą na wieczory kawalerskie, wizyty w dyskotece itp. W każdym większym mieście istnieją odpowiedni dostawcy usług. Starsze modele można znaleźć na Bliskim Wschodzie, na przykład standardowe długie wersje Mercedes-Benz W 115 i W 123. Limuzyny rozciągliwe są zazwyczaj luksusowo wyposażone. Elementami wystroju wnętrza mogą być dodatkowe miejsca siedzące, drogie urządzenia elektroniczne, takie jak komputer, telewizor i systemy wideo, a także kanapa i łóżko. Niektórzy producenci wdrażają również podwyższone normy bezpieczeństwa dla pojazdów specjalnej ochrony. Najdłuższa znana do tej pory limuzyna ma około 30,5 metra długości. Oprócz elektroniki zawiera również basen z deską do nurkowania i lądowisko dla helikopterów. Jest ona używana głównie w Hollywood do filmowania. Wyspecjalizowane firmy zwykle kupują odpowiednie pojazdy od Cadillaca lub Lincolna. Są one następnie rozszerzane i udoskonalane. Najpopularniejszym „rozciągniętym” samochodem jest Lincoln Town Car (np. limuzyna na wesele). W celu zapewnienia jakości pojazdów, Cadillac i Lincoln nawiązały stałą współpracę z pewną liczbą firm. W przypadku Cadillaca, są one znane jako Cadillac Master Coachbuilders. Lincoln wybiera nazwę Lincoln QVM. Znane firmy specjalistyczne to Royale Limousine w Haverhill, Massachusetts i LCW Automotive w San Antonio, Texas. Pojazdy zachowują gwarancję fabryczną.

Ostatnio coraz więcej rozbudowywanych jest też SUV-ów. Różne pojazdy zostały przerobione na „limuzyny nowatorskie”, używane na wesela, przyjęcia i róże okazje towarzyskie. Innym stylem nowatorskich limuzyn są te malowane w jasnych kolorach, takich jak fioletowy lub różowy. Pojazdy przekształcone w nowatorskie limuzyny typu stretch to m.in. wschodnioniemiecki Trabant, Volkswagen Beetle, Fiat Panda i Citroën 2CV. Istnieją nawet pojazdy Corvettes, Ferraris i Mini Coopers, które są rozciągnięte do 10 pasażerów.