Projektowanie jest to przede wszystkim sztuka, która rozwija się z biegiem czasu. Jest to przede wszystkim projekt graficzny, który swój warsztat ogranicza tylko do ekranu komputera czy analogowych narzędzi projektowych. Warto też wiedzieć, ze on szybko zostanie negatywnie zweryfikowany ze względu na dynamikę aktualności. Coś, co jest nowe, staje się stare, gdy pojawia się coś jeszcze nowszego. Literatura pozwala zbudować kontrolę kontekstu. Również zmienić perspektywę, uwrażliwić, wyrwać ze strefy komfortu. Czyli głównie pielęgnować kreatywne napięcie, a w rezultacie budować postawę kreatywną projektanta.
Książki o projektowaniu
Cykl wartych uwagi książek o projektowaniu rozpoczynamy od pozycji o projektowaniu. Chodzi o projektowanie ,które zwraca uwagę na wyzwania stojące przed projektantem, pozwalającym złapać pewną perspektywę i podziw. Dizajn, może odnosić się zarówno do dzieł sztuki, jak i przedmiotów użytkowych. Może przede wszystkim określać i opisywać wygląd lub ukryć się pod słowem projektowanie. Jedną z ciekawszych polskich książek o designie jest Podaj dalej. Design, nauczanie, życie. Napisał ją Krzysztof Lenk, który jest wybitnym polskim grafikiem i wykładowcą specjalizującym się w projektowaniu informacji. Studiował na ASP w Krakowie i Warszawie. Z kolei pracował w Polsce, Francji i Stanach Zjednoczonych. Warto wiedzieć, że z książki wyłania się postać człowieka wielu talentów, tak naprawdę możemy poznać od podszewki podejście autora. Kolejną ciekawą książką jest epoka spektaklu tj. Perypetie architektury i miasta XXI wieku, Tom Dyckhoff. Książka jest Napisana z polotem. To opowieść o architekturze ostatnich dziesięcioleci. Od Londynu po Dubaj dzisiejsi architekci prześcigają się w projektowaniu coraz bardziej monumentalnych, ostentacyjnych i ekstrawaganckich budynków. To projekty, które radykalnie zmieniają miejski krajobraz i sprawiają, że jest on naprawdę coraz bardziej nowoczesny. Bardzo nowczesną i ciekawą książka jest również „Dom polski. Meblościanka z pikasami”. Stworzenie tej książki było naprawdę proste i konkretne. Głównie chodziło o to, aby zapytać ludzi związanych zawodowo z dizajnem i projektowaniem wnętrz o wygląd polskich domów, o to, jak mieszkaliśmy kiedyś. Dodatkowo jak mieszkamy dziś, jak zmieniają się nasze gusta i o czym marzymy. Czytając książki o polskim dizajnie można naprawdę wiele się nauczyć.
Jak widać książek o dizajnie jest naprawdę sporo i każdy znajdzie coś idealnego pod swój gust. Prezentowane są zarówno projekty współczesne jak i te, które zdążyły zyskać miano klasyki. Głównie jeżeli chodzi o unikaty, prototypy, ale też rzeczy bardzo popularne, których przez ostatnie 100 lat na co dzień używali Polacy.