Najsolidniejsze rusztowania składane

Każda praca na wysokości wymaga odpowiedniego zaopatrzenia. Niezależnie od tego, czy wykonuje się drobne prace remontowe przy własnym domu, czy posiada się firmę remontowo-budowlaną, przy pracach wysokościowych niezbędne będzie odpowiedniej wysokości rusztowanie lub wysoka drabina. Przy poważniejszych pracach, takich jak np. kładzenie elewacji, wypożyczenie lub kupienie rusztowania będzie niezbędne.

Jakie rusztowanie składane wybrać?

solidne rusztowanie składaneIstnieje kilka podstawowych typów rusztowań. jednymi z najpopularniejszymi są rusztowania warszawskie, które składane są z kilku niewielkich elementów. Mogą być więc z powodzeniem używane zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz pomieszczeń. Rusztowania rurowo-złączkowe składają się z wielu elementów, takich jak rury, deski, złączki, drabiny, itd. Montaż takiego rusztowania jest dość pracochłonny i wymaga wcześniejszego przygotowania, przez co wykorzystywane są zazwyczaj przy pracach długoterminowych. Rusztowania ramowe powstają z łączenia płaskich ram i pomostów. Są dość łatwe w rozkładaniu i składaniu, a barierki zapewniają dodatkowe bezpieczeństwo podczas pracy. Bardzo trwałe i bezpieczne są rusztowania systemowe. Ich atutem niewątpliwie jest to, że można je dostosować idealnie do miejsca pracy. Wadą niestety jest dosyć skomplikowane rozkładanie i składanie. Jednym z najpopularniejszych typów rusztowań jest rusztowanie przejezdne. Jak sama nazwa mówi, wykorzystuje się je, kiedy podczas pracy konieczna jest częsta zmiana miejsca. Specjalnie zamontowane kółka są wyposażone w hamulce, które blokują rusztowanie podczas pracy. Solidne rusztowanie składane jest podobnie jak w typie warszawskim, dlatego można łatwo rozłożyć i złożyć je bez użycia profesjonalnych narzędzi. Rusztowania te najczęściej wykonane są z aluminium. Jest to materiał nierdzewny oraz odporny na warunki atmosferyczne, dzięki czemu rusztowanie można zostawić na długi czas na zewnątrz bez obaw o zniszczenie. Ponadto aluminium jest bardzo lekkie, co również w znacznym stopniu przekłada się na wygodę składania i rozkładania, a także przenoszenia rusztowania. Rusztowania jezdne opiera się na specjalnych stopach, które odciążają koła podczas pracy. Ogromnym atutem jest także możliwość szybkiego złożenia rusztowania. Lekka konstrukcja może być w prosty sposób przeniesiona lub przewieziona w inne miejsce, co zdecydowanie przekłada się na dynamikę i wydajność pracy.

Korzystając z jakiegokolwiek typu rusztowań, należy pamiętać, by spełnić wszystkie normy BHP. Prawidłowe złożenie rusztowania, podobnie jak dokładne przygotowanie pod nie gruntu to bardzo ważne kwestwie, bezpośrednio przekładające się na bezpieczeństwo podczas pracy. Nie należy ignorować norm BHP po to, by nie narazić siebie ani osób postronnych na utratę zdrowia lub nawet życia.