Nowe części do Jawy

Stara Jawa była motocyklem który szczerze uwielbiałem. Nie był to motor wysokiej klasy, nie miał też najlepszych osiągów, ale był niezawodny i znosił każde traktowanie, nawet takie po którym większość maszyn wysiadłaby dawno. Z tego właśnie powodu trzymałem go na chodzie przez lata, mimo iż jeździłem na nim tylko rozruchowo, by sprawdzić czy silnik ciągle zaskakuje. Dopiero gdy bratanek zaczął interesować się motocyklami, zdecydowałem się mu oddać starą maszynę, bo bardzo łatwo było uczyć się na niej jazdy.

Części zamienne do motocykla Jawa

części Jawa do motocyklaNie chciałem jednak oddawać motocykla w takim stanie w jakim był, więc wspólnie z bratem, który był wielkim fanem ciężkich motorów drogowych, postanowiliśmy stary motor postawić na nogi. Do wymiany było kilka podstawowych podzespołów które zużyły się z biegiem czasu. Nowe części Jawa do motocykla tej serii nie były dostępne conajmniej od dziesięciu lat, bo wtedy ta seria została zakończona, ale zawsze istniała możliwość unowocześnienia maszyny częściami z nowszych serii, szczególnie sportowych które niedawno zostały wprowadzone. Warsztat ekipy brata był nieocenioną pomocą, bo części jednak były przeznaczone do innego motocykla, więc konstrukcja wymagała przeróbek, nieraz dość znacznych, choć w dalszym ciągu był to zabieg o wiele tańszy, niż zakup nowego motocykla. Nowe części były nieporównywalnie lepszej jakości i były również o wiele bardziej wytrzymałe niż stare podzespoły, co wcale nie dziwiło. W końcu, motor ten miał już swoje lata i duży przebieg, a technologia poszła do przodu znacznie, dzięki czemu stara maszyna mogła wyciągać znacznie lepsze osiągi niż kiedykolwiek. Oprócz nowych części do silnika i podzespołów, postaraliśmy się również o nową obudowę do silnika, by motocykl wyglądał nowocześniej i bardziej sportowo. Na sam koniec, zamontowaliśmy o wiele wygodniejsze siedzenie, i profilowane manetki, które nie ślizgały się w dłoniach nawet podczas deszczu. Końcowy efekt był bardzo zadowalający, i motor wyglądał zdecydowanie lepiej niż jego oryginalna wersja.

Już pierwsze jazdy testowe pokazały, co nowa maszyna potrafi. Jazda na nowych podzespołach była o wiele stabilniejsza i przyjemniejsza, motor był stabilniejszy, a osiągi lepsze niż kiedykolwiek. Bratanek był bardzo zadowolony z takiej maszyny, po części przez jej prostotę, a po części przez jej bardzo przyjemny dla oka wygląd. Po kilku jazdach już zdecydował się na dokupienie dodatków do maszyny, i wspólnie z bratem zaczynali plany nad wypadami z drużyną.