Wzrost znaczenia odnawialnych źródeł energii oraz proces transformacji cyfrowej bezpośrednio wpływają na potrzeby konsumentów. Nowoczesne rozwiązania instalacyjne pozwalają na efektywniejsze zarządzanie zasobami energii na potrzeby eksploatacji budynków oraz wpływają na komfort użytkowania i umożliwiają przystosowanie parametrów sterujących do potrzeb użytkownika.
Inteligentne sieci instalacyjne w systemach smart home
Według przeprowadzonych raportów analitycznych w 2010r. udział projektów inteligentnych domów w realizacji inwestycji budowlanych wynosił około 0,5%. W przeciągu kolejnych siedmiu lat grupa ta zwiększyła się o 6,5%, a wraz z rozwojem nowych technologii ciągle rośnie i zakłada się, że w przeciągu najbliższych 50 lat koncepcje smart home na dobre zdominują tradycyjne projekty domów i mieszkań. Dziś budżet światowego rynku budynków inteligentnych szacuje się na około 14,5mld dolarów, a blisko 50% z nich to inwestycje realizowane na terenie Stanów Zjednoczonych. Na dzień dzisiejszy około 70% zasobów energii elektrycznej w naszych gospodarstwach domowych zużywane jest na zaopatrzenie budynku w ciepło, co w dobie przewidywanych trendów wzrostu cen energii elektrycznej bezpośrednio wykazuje zapotrzebowanie na wprowadzanie na rynek instalacyjny wydajnych, energooszczędnych rozwiązań sieci ogrzewania. Jednym z najefektywniejszych projektów instalacji grzewczej są dziś pompy ciepła oraz instalacje wentylacji nawiewno- wywiewnej z rekuperatorem, które pozwalają na zniwelowanie strat ciepła do blisko 95%. Realizacja inwestycji takiej jak inteligentny dom w Warszawie to koszt około 18% większy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Poza wydajnymi i ekologicznymi projektami instalacji grzewczej dodatkowo możemy zastosować różnego typu usprawnienia pozwalające na zoptymalizowanie zużycia energii elektrycznej w naszym domu stosując np. zegary astronomiczne, które pozwalają na zaprogramowanie harmonogramu ogrzewania skorelowanego o urządzenia zewnętrzne, które samoczynnie dostosują najlepszą temperaturę wewnątrz budynku adekwatnie do warunków atmosferycznych na zewnątrz, algorytmy sterowania oświetleniem, roletami czy automatyką bram. Koszt realizacji systemu sterującego poszczególnymi procesami eksploatacji budynków może wahać się od około 800,00zł do 2000,00zł.
Dzięki dynamicznie rozwijającym się nowym technologiom możemy zarządzać naszym domem z poziomu urządzenia mobilnego takiego jak telefon komórkowy czy tablet. Charakterystyczny niegdyś tylko dla bohaterów filmowych komfort sterowania urządzeniami AGD nikogo już dziś nie dziwi- gdy zapomnimy o funkcji opóźnionego startu posiadając pralkę podłączoną do sieci możemy swobodnie włączyć pranie nawet będąc w pracy.