Odnawialne źródła energii na terenie Warszawy

Na terenie dużych miast coraz częściej spotkać można zaawansowane technologicznie rozwiązania, które mają na celu optymalizację zużycia mediów co z kolei przekłada się na mniejsze obciążenie środowiska naturalnego. Większość energii zużywanej w kraju cały czas pochodzi bowiem ze spalania paliw konwencjonalnych takich jak węgiel kamienny czy brunatny. To w kolei powoduje dużą emisję szkodliwych substancji do środowiska.

Zasilanie solarne latarni

lampa solarna - warszawaNic więc dziwnego, że ludzkość coraz częściej stara się stosować nowoczesne technologie wszędzie, gdzie jest to możliwe. Dzięki odnawialnym źródłom energii możliwe jest wytworzenie prądu czy ciepła praktycznie bez emisji szkodliwych substancji i związków do atmosfery. Jeśli chodzi o prąd jest on wytwarzany z takich urządzeń i instalacji jak: turbiny wodne, turbiny wiatrowe czy panele fotowoltaiczne. Szczególną popularnością cieszą się te ostatnie. Mogą być one bowiem wykorzystane w wielu różnych aplikacjach. Dzięki nim możliwe jest pozyskanie energii w sposób niezależny od instalacji publicznego przesyłu energii. W ten sposób urządzenie czy obiekt, który wykorzystuje panele fotowoltaiczne nie musi być podłączony do sieci. Jest to często wykorzystywane w takich urządzeniach jak chociażby elektrownia lampa solarna – warszawa, która jest prekursorem w skali kraju jeśli chodzi o wykorzystanie nowoczesnych technologii. Lampy solarne są wykorzystywane chociażby w parkach publicznych, a coraz częściej można je również spotkać koło jezdni czy przejść dla pieszych. Są one wyposażone w panel fotowoltaiczny oraz wydajne źródło światła, które bazuje najczęściej na diodach led. Oprócz tego w konstrukcji lampy znajduje się akumulator, który za dnia gromadzi energię pozyskaną z ogniw. Następnie po zmroku, gdy uruchomi się czujka następuje włączenie lampy. Dzięki wysokosprawnej oprawie świetlnej możliwe jest oświetlenie dużej powierzchni przy niskim zapotrzebowaniu na moc.

Warto dodać, że jest to świetna alternatywa dla tradycyjnych latarni, które wykorzystują energię elektryczną przesyłaną w sieci. Niemniej jednak czasami jedno rozwiązanie jest uzupełniane drugim. Bazowym źródłem jest bowiem energia pozyskana z ogniw fotowoltaicznych. W momencie, gdy jest jej niewystarczająca ilość lampa jest dołączana do sieci w celu zasilenia źródła światła. Lampy solarne w innej odmianie często są również wykorzystywane w ogródkach w celu oświetlenia ścieżek czy miejsc odpoczynku. Jak widać nowoczesne technologie są powszechnie wykorzystywane w życiu codziennym szczególnie w dużych miastach.