Opiekunki w Niemczech

Większość osób opiekuje się swoimi rodzicami, którzy z uwagi na swój wiek, nie zawsze sobie radzą z życiem codziennym. Jednak opieka nad swoją mamą, czy tatą, jest czym innym niż zajmowanie się zupełnie obcą osobą, choć wymaga podobnej opieki. Wiele osób jest zmuszone do szukania pracy zagranicą, ponieważ w kraju nie mogę znaleźć pracy, która im umożliwi godne życie, lub spłacenie posiadanych długów.

Kto może pracować jako opiekun w Niemczech?

opiekunka osoby starszej w niemczechW naszym kraju niewiele osób decyduje się na powierzenie opieki nad swoją mamą, czy tatą, obcym osobom, gdyż sami się tym zajmujemy. Poza tym w Polsce wynajęcie opiekunki dla starszej osoby jest dość drogie i niewiele osób na to stać. Natomiast u naszego zachodniego sąsiada sytuacja wygląda zupełnie inaczej, ponieważ ich stać na wynajęcie profesjonalnej opiekunki, która będzie się zajmować ich krewnym przez dwadzieścia cztery godziny na dobę. Opiekunka osoby starszej w Niemczech jest poszukiwana przede wszystkim w polskich agencjach pracy, ponieważ u nas w kraju są niższe ceny niż u nich. Opiekunką może być każdy, kto jest wrażliwy na ludzką krzywdę i jest gotowy nieść pomoc osobom słabszym. Bardzo ważna jest empatia, ponieważ często starsze osoby nie są w stanie powiedzieć co je boli, lub co by chciały robić. Decydując się na pracę w Niemczech, musimy się liczyć z koniecznością rozłąki, która może potrwać nawet kilka miesięcy. Opieka najczęściej polega na całodobowym dbaniu o stan zdrowia osoby starszej, podawaniu jej jedzenia i leków, ubieraniu, a nawet myciu. Najczęściej opiekunka mieszka razem ze swoim podopiecznym i musi też dbać o jego mieszkanie, czyli w grę wchodzi sprzątanie, pranie, prasowanie i gotowanie. W kwestii zarobków, to są one zależne od umiejętności, znajomości języka obcego, czy od czasu na jaki jesteśmy gotowi jechać do pracy. Jeżeli skorzystamy z oferty pracy agenci, to będziemy mieli gwarancję zawarcia umowy oraz otrzymamy stałego wynagrodzenia. Dzięki przelicznikowi walutowemu, praca w Niemczech jest bardziej opłacalna niż w Polsce.

Nie każdy jest gotowy na porzucenie dotychczasowego życia, rodziny i pojechania na kilka miesięcy do pracy zagranicą pomimo, że w zamian dostaną sporo pieniędzy. Opieka nad starszą osobą nie jest łatwa i wymaga dużo cierpliwości, empatii i chęci niesienie pomocy innym ludziom. Brak kontaktu z najbliższymi i ciągłe przebywanie wśród osób innej narodowości powoduje strach i obawy, dlatego nie każdy się decyduje na taką formę pracy. Każdego roku do pracy w Niemczech wyjeżdża kilkaset  tysięcy osób.