Współczesne salony optyczne to coś więcej niż zwykłe sklepy z oprawkami. Możliwości wyboru okularów, które będą dopasowane do charakteru i osobowości klienta, do jego oczekiwań i upodobań, są niemal nieograniczone. Konsultanci chętnie doradzą, podpowiedzą, przedyskutują temat z klientem, a kiedy potrzeba, można nawet sprowadzić oprawkę dostępną z katalogu, w ciągu zaledwie paru dni. Ponadto standardem jest teraz, by przy salonie optycznym znajdował się gabinet okulistyczny, gdzie można skorzystać z porady specjalisty.
Okulary to nie tylko rzecz praktyczna
Choć to oczywiście najważniejsza ich funkcja. Okulary muszą zapewnić prawidłową korektę wzroku, a to jest możliwe jedynie po konsultacji z lekarzem okulistą. Specjalistyczny sprzęt na którym pracuje lekarz określa rodzaj wady – wada prosta, czy z astygmatyzmem – jej rodzaj – krótkowzroczność czy nadwzroczność – i głębokość z dokładnością do 0,25 dioptrii. Kiedy badanie mamy już za sobą, przychodzi pora by wybrać odpowiednie oprawy okularowe. Renomowane salony optyczne dysponujemy szeroką gamą wyboru oprawek, w zależności od materiału z jakiego są wykonane: oprawki plastikowe, metalowe, tytanowe (najlepsze dla alergików) czy drewniane. Oprawki mogą być pełne, na żyłce, lub tzw. patentki. Inna kategoria to dla kogo przeznaczone są oprawki: dla kobiet, dla mężczyzn, unisex, dla dzieci, lub dla młodzieży. Często sportowcy wymagają innego typu oprawek – takich, które będą niezawodnie „leżeć na nosie”, będą maksymalnie opływowe, a jednocześnie będą zapewniać jak najszersze pole widzenia. Jeśli okularów potrzebujemy nie dla korekty wzroku, a na przykład dla ochrony przed słońcem, to tutaj wybór oprawek jest równie szeroki. Oprawki mogą być kolorowe, zabawne, poważne, eleganckie wręcz wytworne, co tylko zamarzy się naszym klientom. No i nie należy zapominać, że soczewki kupione w salonie optycznym, czy to korekcyjne, czy przeciwsłoneczne, zapewniają pełną ochronę oka przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym.
Moda na okulary to stosunkowo nowa rzecz. Dziś już nikt nie wyśmiewa się z okularników w szkole (to podobno zasługa Harry’ego Pottera), a wręcz przeciwnie, często zdarza się, że młodzież, czy nawet dorośli, traktują okulary nie jak coś niezbędnego w codziennym funkcjonowaniu, a po prostu jako swego rodzaju biżuterię. Przy zastosowaniu szkieł tzw. „zerówek” mamy możliwość całkowitej dowolności w wyborze oprawek, takich które stanowić będą dopełnienie naszej urody a zarazem dodadzą nam prezencji i charakteru.