Życie w ciągłym biegu odbija się w znacznym stopniu na naszym samopoczuciu. Coraz większą część populacji dotykają różnego rodzaju zaburzenia na tle psychicznym. Wyróżnić możemy nerwice, depresję, czy też innego rodzaju niedomagania. Najczęstszą ich przyczyną jest całkowita zmiana trybu życia w porównaniu z poprzednimi pokoleniami. Obecnie żyjemy w ciągłym biegu, nakładamy na siebie coraz więcej obowiązków, żyjemy w stresie i dokuczliwym braku czasu. Z tego też powodu coraz więcej osób potrzebuje wsparcia psychologicznego.
O ustawieniach hellingerowskich słów kilka
Obecnie jest naprawdę wiele różnego rodzaju terapii, które mogą pomóc nam w zwalczaniu swojego problemu na tle psychologicznym. Okazuje się jednak, że często na ich skutki musimy długo czekać. Potrzeba kilkunastu spotkań, aby móc ruszyć do przodu. Większość z nas potrzebuje jednak pomocy tu i teraz i to właśnie takich terapii szukamy. Rozwiązaniem są dobre ustawienia hellingerowskie, które zyskują coraz większą popularność. Technika ta została zaproponowana przez Berta Hellingera, który stworzył ją na początku dziewiętnastego wieku. Według tej teorii wszystkie nasze problemy wynikają z zaburzonych, nieprawidłowych lub zerwanych relacji rodzinnych. Jeśli te zostaną naprawione to możemy liczyć na to, że nasze pozostałe problemy ulegną rozwiązaniu. Hellinger uważał, że podstawą prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie są odpowiednie relacje w rodzinie. Jeśli te są zaburzone to należy je ustawić prawidłowo. Taki jest cel grupowych spotkań w ramach terapii za pomocą ustawień systemowych Hellingera. Uczestnicy wcielają się w role poszczególnych członków rodziny, a następnie osoba poddawana terapii opowiada o swoich problemach. Prowadzący ustawienia słucha uważnie, a następnie poszczególnym członkom zadaje odpowiednio skonstruowane pytania, których celem jest nakierowanie ich na rozwiązania. Osoba poddawana terapii może w ten sposób zaobserwować, jak czują się poszczególni członkowie rodziny, a także samemu przekazać swoje uczucia. Odpowiednio zadane pytania wywołują w członkach szereg emocji, a cała grupa silnie wczuwa się w określoną sytuację.
Dzięki tak silnym emocjom możemy mieć pewność, że już po pierwszym spotkaniu zauważymy ogromną różnicę w naszym podejściu do poszczególnych członków rodziny, a także będziemy mogli rozpocząć ich odbudowę. Taka terapia zamyka się w maksymalnie kilku spotkaniach, podczas gry standardowe terapie dają pierwsze efekty nawet po kilkunastu zajęciach. Nic wiec dziwnego, że ustawienia hellingerowskie zyskują wielu fanów.